Öğretmenlerin Hakkı Olan Alan Değişikliği Her Yıl Düzenli Bir Şekilde Verilmeli

Öğretmeler her yıl Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Atama ve Yer Değişikliği Takviminde acaba "Alan Değişikliği" tarihleride varmı? endişesi içerisinde görev yapmaya çalışmaktalar.

Öğretmenlerin Hakkı Olan Alan Değişikliği Her Yıl Düzenli Bir Şekilde Verilmeli

Öğretmeler her yıl Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Atama ve Yer Değişikliği Takviminde acaba "Alan Değişikliği" tarihleride varmı? endişesi içerisinde görev yapmaya çalışmaktalar.

08 Ağustos 2019 Perşembe 12:53
Öğretmenlerin Hakkı Olan Alan Değişikliği Her Yıl Düzenli Bir Şekilde Verilmeli


Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Öğretmen olarak görev yapanların Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun olduğu yüksek öğretim programlarına ilişkin kararı doğrultusunda öğrenimleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara geçişlerini sağlamaktadır. 

Yine aynı yönetmeliğin 34. Maddesinde alan değişikliğiyle ilgili şu ifadelere yer verilmektedir. Öğrenimine uygun alanı dışında başka bir alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda öğrenim gören öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.

Bu kapsamda yapılacak "alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılaktadır."  Ancak öğretmenler Bakanlığın her yıl düzenli bir şekilde alan değişikliğinin yapılmasını istemekteler. 
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ'de Alan Değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulunarak, öğretmelerin mutsuz olduğunu belirtti.

ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI GENEL BAŞKANI'NIN ALAN DEĞİŞİKLİĞİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI;

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ alan değişikliği ile ilgili açıklama yaparak. 5 yıllık aranın ardından son olarak 2018 Aralık ayında yapılmış olan alan değişikliğinin yönetmeliğe uygun ve her yıl düzenli olması gerektiğini ifade etti. 

Genel Başkan ÖĞRETİCİ; 5 yıllık aranın ardından son olarak 2018 Aralık ayında alan değişikliği yapılmıştı. Yönetmelikte var olan alan değişikliği yıllardır yapılmamış ve bu nedenle bir çok öğretmenimiz mutsuz şekilde derslere girmeye devam etmiştir.

Alan değişikliği bir ihtiyaç olup sertifika veya yan alan nedeniyle geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmamalı; yapılacak alan değişikliği yönetmeliğe uygun ve her sene düzenli şekilde devam etmelidir.

ÖĞETMENLERİN ALAN DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME ŞARTLARI;

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde belirtilen "Alan Değişikliğine" bağlı yer değiştirmeleri için şu şartları taşımaları gerekmekte;

-  Adaylıklarının kaldırılmış olması,

- Öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması hâlinde dikkate alınır.

- Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin atamaları, il içindeki tercihleri dikkate alınmak suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.
 

Son Güncelleme: 08.08.2019 12:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.