19 Mart 2019 Salı 11:09
Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Faaliyet Raporu

Bakan Selçuk: “21. yüzyılın dinamik yapısı hayatın her aşamasında kendisini göstermektedir. Özellikle teknolojik gelişimler, geçmiş yıllarda mucize olarak görülen birçok olayı mümkün kılmaktadır. Bilgiye ulaşımın bu denli kolay olduğu günümüzde aklın göstergesi olan bilginin kalbin göstergesi olan vicdanla birleşmesi önem kazanmıştır. Bu sebeple, eğitim sisteminin çift kanadı temsilen, aklı ve kalbi birleştiren bir yolculuğa ihtiyacı olduğu kesindir. Kaliteye, liyakate, mahiyete, varlık ve anlam zeminine yoğunlaşmamız son derece önem arz etmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığının yeni dönemde oynayacağı rol, talim ve terbiyeyi, Türk milletinin toplumsal bütünleşmesinin ve ortak ülküye dayalı, şimdi ve gelecek tasavvurunun inşasına öncülük etmektir. Bunu yapabilmemiz için genelde tüm toplum, özelde ise eğitim ekosistemi, “çocuklarımız” ortak paydasında buluşmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde, Millî Eğitim Bakanlığı olarak gerçekleştirmek istediğimiz dönüşüm; adil, insan merkezli, öğretmen temelli, kavramda evrensel, uygulamada yerli; esnek, beceri ve görgü odaklı; hesap verebilir, sürdürülebilir bir ilkesel duruş sergilemekle tecessüm edecektir. Bu duruşun gereği olarak orta vadede niteliği artırmak, eşitsizliği büyük ölçüde azaltmak, ahlak telakkisini, sanatı, kültürü, estetiği ve sporu gündemimizin en üst sıralarına taşımak ana gayemizdir.

Eğitim, ülkemizin yarınını şekillendiren en önemli unsur; insana dair yapılacak yatırımların en değerlisi olduğu için 2002 yılından bu yana ülkemizde en öncelikli gelişim alanlarından biri olmuştur. Bunun için hazırladığımız 2023 Eğitim Vizyonu ile eğitim sisteminin temel yapı ve süreçlerinin oluşturulması hedeflenmektedir. Bakanlığımız geçmişten bugüne ayrılan kaynaklar ile yapılan derslikler sayesinde fiziki ve mali açıdan güç kazanmış olup, Eğitim Vizyonumuzun etkili bir şekilde uygulanması ile daha da güçlenmeye devam edecektir. Bakanlığımızın, 2018 yılında, Kalkınma Planı, Orta Vadeli Program gibi üst politika belgeleri ile Stratejik Planı ve Performans Programı kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaların Casinometropol yer aldığı bu rapordaki faaliyetler ve gösterge gerçekleşmeleri incelendiğinde sağlanan ilerlemelerin önemi ve büyüklüğü bir kez daha anlaşılacaktır.

Bu vesileyle, Bakanlığımız faaliyetlerinin başarıyla gerçekleştirilmesinde emeği ve katkısı olan tüm millî eğitim çalışanları ve paydaşlarına teşekkürü borç bilirim.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.