Ege Yılmaz
Ege Yılmaz
10 Nisan 2020 Cuma 14:29
MEB’den Aylıksız İzindeki Öğretmenleri İlgilendiren Yazı Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü COVID – 19 nedeniyle aylıksız izinleri devam ederken dönmek isteyen öğretmenlerin taleplerini kapsayan bir görüş yayınladı.

Söz konusu görüş yazısında aylıksız izinden dönüşlerde idarelerin takdir hakkı olduğu, Valiliklerin de, okulların Covid-19'dan dolayı tatil olduğunu göz önüne alarak geri dönüş taleplerini değerlendirmesi gerektiği üzerinde duran Milli Eğitim Bakanlığı, aylıksız izinden dönüşlerde idarelerin takdir hakkı olduğu, Valiliklerin de, okulların Covid-19'dan dolayı tatil olduğunu göz önüne alarak geri dönüş taleplerini değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108 İnci maddesinin (B) fıkrasında; “Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitiminden: eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden İtibaren istekleri üzerine yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilir.” hükmüne yer verilmiştir.

İlgi (b) Yönergenin “Aylıksız izin vermekle yetkili amirler” başlıklı 17 nci maddesinin I inci fıkrasının (b) bendinin 2 inci alt bendinde; “Diğer memurlardan il milli eğitim müdürlüklerinde görev yapanlar ile il milli eğitim müdürlüğüne bağlı eğitim kurulularında görev yapanlara il milli eğitim müdürü, ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görev yapanlar ile ilçe milli eğitim müdürlüğüne bağlı eğitim kurulularında görev yapanlara ilçe milli eğitim müdürü tarafından izin verilir.” denilmektedir.

 Devlet Personel Başkanlığının 22.04.2015 tarih ve 2808 sayılı görüş yazısında ise, doğum yapan memurun doğum sebebiyle aldığı aylıksız iznin süresi bitmeden iznini keserek göreve başlamak istemesi halinde göreve başlatılması hususunun Bakanlığımızın takdir yetkisinin bulunduğu belirtilmiştir.

Bu çerçevede, yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, ilinize bağlı eğitim kurulularında görev yapan öğretmenlerden ilinizce aylıksız verilenlerin aylıksız izin süresi bitmeden göreve dönmek isteyenlerin eğitim kurulularının tatil edildiği bu sürelerde Covıd-19 salgını nedeniyle alınan tedbirlerde dikkate alınarak göreve başlatılmaları Valiliğiniz takdirinde olduğu değerlendirilmektedir. 

Diğer taraftan daha önce birer örneği teşkilatımıza gönderilen ilgi (c, ç) yazılarda; Covid-19 salgını nedeniyle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurulularında 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında uygulanması öngörülen ikinci ara tatilin 16-20 Mart 2020 tarihleri arasında uygulanacağı; 23 Mart-30 Nisan 2020 tarihleri arasında ise eğitim kurumlarının tatil edilerek bu eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin idari izinli sayıldıkları belirtilmişti.

İlgi (c) yazıda da belirtildiği üzere, 01.09.2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kumlunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kararının "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar" bölümünün "Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı 2’nci maddesinde; "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki İş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm çerçevesinde. Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, bu tatil sürecinde iş günlerinde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılmaları gerekmektedir. Öte yandan, aylıksız izin kullanmakta iken eğitim kurumlarının tatil edildiği sürelerde aylıksız iznini kesip göreve başlayan öğretmenlerin üzerinde, eğitim kurumlarında eğitim ve öğretim yapılmadığından herhangi bir ders görevinin bulunamayacağı acıktır.

Dolayısıyla bu öğretmenlerin, söz konusu sürelerde yapmış sayılacakları herhangi bir ek ders görevi de olmayacaktır. Bu nedenle, aylıksız izin kullanmakta iken eğitim kurumlarının tatil edildiği söz konusu surelerde aylıksız iznim kesip göreve başlayan öğretmenlerin, bu sürelerde herhangi bir şekilde ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Son Güncelleme: 10.04.2020 14:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.