DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21052770,34%
İstanbul
14°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEB ve TRT İşbirliği Yaptı “Önce Türkçe” Dedi

ABONE OL
29 Nisan 2019 16:51
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü (TRT) tarafından haber spikerleri ile iş birliği yapılarak öğretmenlerin Türkçenin kullanımı ve diksiyon eğitimlerini içeren “Önce Türkçe” Projesi başlatıldı. Öğretmenlerin alacağı eğitim, okullarda öğrencilere, öğrenciler evlerinde ve böylece her kesimde Türkçenin daha güzel kullanılması hedeflenmekte.

Türkçenin kullanımı ve diksiyon eğitimlerini içeren “Önce Türkçe” Projesi Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü (TRT) tarafından büyük bir adım atıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Ziya Selçuk, projenin MEB Şura Salonu´nda haber spikerlerinin de katılımıyla düzenlenen tanıtım toplantısındaki konuşmasında, sözün ustaları burada. Her bir kelimeyi nasıl konuşacağım konusunda hiç bu kadar tedirgin olmamıştım.” diyerek başladı. Projenin adının “Önce Türkçe” olarak belirlenmesine ilişkin Bakan Selçuk, Biz temenni makamı değiliz, biz ´keşke´ makamı değiliz, biz icraat makamıyız ve Türkçemizi korumak ve Türkçemize gereken saygıyı gösterme konusunda yapılması gereken ne varsa bunların hepsine adanmışlık seviyesinde bir yaklaşımımız var. ´Önce Türkçe´ derken bütün çocuklarımızdan, doğmamış çocuklarımızdan söz ettiğimizin farkındayız. Geçmişimizden, şimdimizden ve geleceğimizden söz ettiğimizin farkındayız. değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Selçuk konuşmasına şöyle devam etti. Önce Türkçe Projesi´nin aslında bir işaret fişeği olduğunu da müjdelemek isterim. Cumhuriyet tarihinde üç kere teşebbüs edilmesine rağmen henüz gerçekleştirilemeyen Türkçenin Söz Varlığı Projesi´nin yaklaşık bir yıl içinde tamamlanması konusunda da hedeflerimiz var. Bu yılın ekim ayı içinde birinci fazını paylaşacağımız Söz Varlığı Projesi ile bütün çocuklarımızın hangi kelimeleri, hangi yaşta ne şekilde kullanacağı, kitaplarda, yayınlarda bu kelimelerin yer almasının uygun olacağı öğretmenlerimiz, velilerimiz ve toplumun tüm fertleri için kelimelerin ne şekilde kullanılacağı konusunda çok kapsamlı bir projeden söz ediyoruz. Yaklaşık 100 kişinin üzerinde bir uzman grubunun çalıştığı bir proje olduğunu açıkladı.

Hedefimiz Bizi Bulunduğumuz Yerden Yükseğe Taşıyacak Olan Dildir.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ise eğitim süreçlerinde gençlerin daha çok dilin tadını hissetmesi gerektiğine işaret etti. Medya dünyasında söz alanların topluma karşı sorumluluk duygusu hissetmediğini ve dile özen göstermediğini vurgulayan Durdu, şöyle konuştu: Bugün sosyal medya mecralarında dilimiz büyük bir tahribat ile yüz yüze. Ne yazık ki bu denetlenemez alanda sadece biz değil bütün anlam dünyamız da ağır yaralar alıyor. Sadece günlük dilimiz değil edebiyatımız, felsefemiz, düşüncemiz de tehdit altında. Topluma hitap eden söz alanlar başta olmak üzere her bir cümlemize söz dağarcığımıza özen göstermek en önemli meselemiz haline gelmiştir. Hiçbirimiz, dili eğip bükme, keyfimize göre kullanma bozma, argo ile tahrip etme hakkına sahip değiliz. Bizi bulunduğumuz yerden yükseğe taşıyacak olan dildir.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Durdu, Medeniyet iddiası taşıyan bir öğretmen, bir yazar, bir sunucu ya da toplumla konuşan herhangi bir insan her şeyden önce diline sahip çıkmalıdır. TRT´nin belki de en çok özen gösterdiği husus, ana sütü gibi temiz olan dilimize sahip çıkmasıdır.” dedi. Dilin düzeyini düşürmek isteyenlere karşı hep birlikte direnç gösterilmesi gerektiğini belirtti. Ancak çare, yine büyük oranda öğretmenlerin elinde olduğunu söyleyen Durdu, çocukların yetişmesinde öğretmenlerin üzerlerinde büyük sorumluluk olduğunu ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.