Kamuda Öğretmen Açığı Sorunu

ABONE OL
30 Ağustos 2019 00:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizdeki onlarca üniversiteden her yıl mezun olan binlerce öğretmen adayı ve eğitim çağına gelmiş milyonlarca öğrencinin okula başladığı günümüzde ortaya çıkan en büyük sorunların başında atanamayan öğretmenler ve okullarda yaşanan öğretmen açığı gelmektedir. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici de bu soruna dikkat çekerek, öğretmen açığının 80 bin ücretli öğretmen ile kapatılmaya çalıştığını belirtirken, atama bekleyen öğretmen sayısının 450 bin olduğunun altını çizdi.

Ücretli Öğretmenlik Çare Mi?

Her ilde birçok üniversitenin ve bölümün bulunduğu ülkemizde öğretmen adayı olarak mezun olan gençlerimizin asıl sınavı tam da burada başlıyor. 4 yıllık üniversite bitirmenin öğretmen olmaya yetmediği, bunun öğretmen olabilmek için sadece bir araç olduğu gerçeği ile yüzleşen yüzbinlerce öğretmen adayı, üniversite eğitiminin ardından KPSS ve Eğitim Bilimleri sınavında ter dökmekte ve bu sınavlardan sonra bir de sözlü sınavı geçmek zorunluluğuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sınavda başarılı olamayan adaylar hayatlarını sürdürebilmek adına maalesef ücretli öğretmenlik yolunu tercih etmektedir.

Öğretmen adaylarının hayatlarının en güzel dönemlerini geçirmeye başlayacakları bu yaşta, verdikleri emeğin karşılığını hakkıyla alamamaları kendilerinde ciddi bir özgüven kaybına ve hayata dair umutlarına ciddi engel olmaktadır.

Öğretmenlik Mevsimlik İşçilik Değil

Öğretmen kavramının bir çocuğa temelden verilecek eğitim ve öğretim unsuru olduğu, gelecek nesillerin yetişmesinde ve ülkelerin gelişiminde çok önemli bir role sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarsak, bu değerli mesleğin süreklilik içeren durumdan mevsimlik işçi durumuna gelmesi gerek ülke gerekse gençlik için önemli bir kayıp olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla öğretmenlik mesleği süreklilik arz eden bir meslektir ve ücretli öğretenlerin daha fazla vakit kaybedilmeden kadroya geçirilmesi gerekmektedir.

Atama bekleyen yüz binlerce öğretmenin kadroya geçirilmesi hem gençlerin istihdamında önemli bir açığı kapatacak, hem ücretli öğretmenlik kavramı ortadan kalkacak hem de okullardaki öğremen açığının kapanması durumunda öğrencilerin daha sağlıklı eğitim almaları kolaylaşacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.