DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 722101-0,21%
İstanbul
25°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Öğretmen Atamaları Nasıl Yapılır

Öğretmen Atamaları Nasıl Yapılır

ABONE OL
13 Temmuz 2019 21:02
Öğretmen Atamaları Nasıl Yapılır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öğretmen olmak isteyen binlerce öğretmen adayı, gerekli şartları taşımalarından sonra atamaları yapılmakla beraber öğretmenlik mesleğine aday öğretmen olarak başlamış olurlar.

Atanan öğretmenlerin mezun olunan yükseköğretim programının, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olması, Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Bakanlıkça uygun görülen pedagojik formasyon eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması, İlk atama kapsamında atanacakların, KPSS’den atanacakları alanlar için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları ve  Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza alınmamış olması gerekmektedir.

ÖĞRETMENLİK KADROLARINA ATAMA USULLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR;

– İlk atama,

– Yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama,

– Millî sporcuların ataması,

– Engellilerin ataması.

ÖĞRETMENLERİN İLK ATAMA USULLERİ;

– Aday veya asıl Devlet memuru olarak hâlen Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar, Devlet memuru olarak görev yapmakta iken kendi istekleriyle bu görevlerinden ayrılanlar ile aday öğretmenlik veya aday memurluk döneminde başarısız olmaları nedeniyle görevine son verilenler, MEB yönetmeliğinin 5 inci maddede belirtilen atama şartlarını taşımaları kaydıyla ilk atama kapsamında başvuruda bulunabilir. 

– Öğretmenlikte adaylığı daha önce kaldırılmış olanlardan yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama yoluyla öğretmenliğe atanabilme niteliklerini taşıyanlar, istemeleri hâlinde ilk atama kapsamında da başvuruda bulunabilir.
 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.