Devlet Dairelerine Esnek Çalışma Sistemi Geliyor

ABONE OL
3 Temmuz 2019 12:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma saatleri esnetiliyor. Yeni Ekonomi Programı kapsamında kamu personel sisteminde değişime gidiliyor. Kamuda çalışma koşulları da çalışanların ihtiyaç, tercihlerine göre yeniden yapılandırılıyor. Yeni uygulamayla çalışanların ailelerine, eğitim, sosyal aktivitelere daha fazla vakit ayırması hedefleniyor. Hizmetin niteliğine göre, mesai zorunluluğu bulunmayan kamu çalışanları evde çalışma izni de alabilecek. Gün içinde her an mesaisine ihtiyaç duyulmayan memur, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi evde çalışma izni de alabilecek.

ESNEK ZAMAN MODELİ;

Esnek zamanlı çalışma biçiminde, işgünü uzunluğunun değişik şekillerde bantlara ayrılabilmesinden dolayı, bu çalışma şeklinin genel olarak üç farklı türü söz konusu olmaktadır. Aşağıda görüldüğü gibi, ortak olarak bütün şekillerin başında ve sonunda esnek-zaman bandı yer almaktadır. Birinci türünde, öğlen vakitlerine yemek arası konmuş, iş tamamen durdurulmuştur. Bu nedenle yemek arası genellikle ½ veya 1 saat gibi kısa tutulmaktadır. İkinci şekilde, öğlen vaktine esnek-zaman bandı konmuş olup, bu zaman aralığında, isteyen çalışabilmekte veya isteyen istediği zaman yemek yiyebilmektedir. Üçüncü ve son şekilde ise, işgücünün ortasında uzun bir çekirdek-zaman bandı bulunmaktadır. Yemek arası bu zaman süresinin içinde yer almaktadır.

ESNEK ZAMAN MODELİNİN UYGULAMASINDA AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI;

Esnek zamanlı çalışma şekli, genel olarak kamu ve özel sektör, hizmet ve sanayi sektöründe olmak üzere bütün sektörlerde uygulanabilmektedir. Ancak, yapılan araştırmalar ve tecrübeler göstermiştir ki, esnek-zamanın mavi yakalı işçilere göre beyaz yakalı işçilere uygulanması daha kolay ve başarılı olmaktadır. Ayrıca, birbirine bağımlılık ilişkisi yüksek olan üretim hatlarında, esnek çalışma süresinin uygulanışı oldukça zor ve genellikle başarısızdır.

YENİ DÖNEMDE ESNEK ÇALIŞMA ŞEKLİ;

Esnek çalışma modelleri de sosyal güvenlik sistemiyle desteklenecek. Çalışanların kazanılmış hakları korunarak, ekonomik ve sosyal haklarıyla istihdam edilebilirliği sağlanacak. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen eğitimistihdam veri tabanı üzerinden hem kamunun hem de özel sektörün işgücü talebi hızlı şekilde karşılanacak. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.