DOLAR 32,3308 0.07%
EURO 34,4870 -0.59%
ALTIN 2.486,831,06
BITCOIN 22873960,87%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Askerlikte Geçen süre memurun ve kamu personeli yıllık izin hesabında kullanılır mı

ABONE OL
20 Ocak 2023 16:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memurların ve Kamu Personelinin yıllık izni kaç gündür. Kamu personeli ve Memurun yıllık izni ne zaman 30 güne çıkar. Askerlikte geçen süreler yıllık izin hesabında kullanılabilir mi gibi sorulara bu haberimizde cevap aramaya çalışacağız. DPB görüşleri arasında Memuriyet öncesi askerlik yapan memurun, yıllık izin hakkının bulunup bulunmadığı ile alakalı bir soru yer almaktadır. Devlet Personel Başkanlığı DPB görüşleri kapsamında bugün ir soruya yanıt bulmaya çalışacağız.

Bildiğiniz üzere memurlar ve Kamu personelleri ile alakalı birçok konu 657 sayılı devlet memurları kanununda açıklanmıştır. Kamu Personelinin yıllık izni kaç gündür sorusunun cevabı da burada verilmektedir. 657 sayılı kanunu incelediğimiz de,  ilgili kanunun 102’nci maddesinde memurların 1 yıldan 10 yıla kadar 20 gün, 10 yılın üzerinde hizmeti olanlar için ise 30 gün yıllık izin kullanılabileceği belirtilmektedir. Buradan memurun 20 gün yıllık izin hakkı elde etmesi için 1 yıl geçirmiş olması gerektiğini anlıyoruz. Peki,  askerde 1 yılını dolduran bir aday memur, askerlik sonrası göreve başladığında 1 yılını doldurmuş sayılır mı? İşte bu sorunun cevabı da bizlere maliye Bakanlığı tarafından yıllık izin kullanımı ile alakalı tebliğler vermektedir.

Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan, 62 no’lu Tebliğde Muvazzaf askerlikte ve yedek subaylıkta okul devresinde geçen süreler de aynı biçimde dikkate alınacağı belirtilmektedir. 154 seri no’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde de “Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması,” gerektiği belirtilmektedir.

Yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 83 ve 84 üncü maddelerinde muvazzaf askerlikte geçen sürelerin ilgililerin kazanılmış hak aylık ve derecelerinde değerlendirileceği bildirilmektedir. Bu kapsamda değerlendirmeyi yaptığımızda, askerlik hizmeti sonrası göreve başlayan aday memurun, senelik izin hakkının bulunduğu söylenebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.