Ege Yılmaz
Ege Yılmaz
10 Temmuz 2019 Çarşamba 08:59
696 KHK İle 4/C'den 4/B'ye Geçenlerin Özlük Hakları Ne Zaman Düzeltilecek

Bilindiği üzere, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 17 ve 18 inci maddelerinde önemli düzenlemeler yapılmıştı. KHK ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (C) bendi yürürlükten kaldırılmış ve bu kapsamda istihdam edilen personelin, bundan sonra mezkur fıkranın (B) bendi kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edileceği hükme bağlanmıştı. 

Ancak, 4/C'den 4/B'ye geçen çalışanlar unvanlarının dağılımı noktasında hayal kırıklığı içerinde oldukarını savunmaktalar. Örneğin, unvanları yaptıkları göreve göre değilde "Destek ve İdari Büro Görevlisi" olarak belirlenmiştir. Verilen unvanların görev tanımları yapılmamasından dolayı "Giyim Yardımı" verilmemektedir. 4/C statüsünde var olan eğitim durumu farklılık gösteren çalışanlarının kat sayıları değiştirip aldıkları ücret artırılabilmekteyken, 4/B statüsüne geçilmesiyle birlikte bu hakta alınmış oldu.

696 SAYILI KHK İLE 4/B'YE GEÇENLERİN KIDEM ÜCRETİ VE EK ÖDEME ÜCRETLERİ;

Mevcut 4/B statüsünde var olan 65 yaşa kadar çalışabilir hakkıyla birlikte her 5 yıl için verilen kıdem ücretinin 696 sayılı KHK kapsamında 4/B'li olanlarada verilmesi gerektiğini, 375 sayılı sayılı KHK kapsamında tüm kamu personellerine en az %70 olan ek ödemenin 696 sayılı KHK kapsamında 4/B'li olanlara %20 ek ödeme ödenmesi ibaresinin mevcut 4/B'lilerle aynı olmasını istiyorlar.

696 SAYILI KHK İLE 4/B'YE GEÇENLERİN MAĞDURİYETLERİ;

- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'e bağlı tüm 4/B'lilere verilen "Personele Eğitim Hazırlık" ödeneğinden faydalanmak,
- Nöbet görevi hakkından faydalanmak,
- Tarım  ve Orman Bakanlığında çalışan 4/B'lilere arazi şartlarında teknik işler yapan personele hizmet tazminatı ve yangın tazminatının genişletirilerek tüm personellere verilmesini,
- Refakat izninin 4/A personeline verildiği gibi 3+3 ay olarak belirlenip, kullanılmayan izinlerin bir sonraki yıla aktarılmasını,
- Çalışanların performans verimliliğini arttırılması için görevde yükselme hakkının verilmesini,
- Gelir Vergisi oranlarının değiştirilmesi,

24 Aralık 2017 tarihinde ve 30280 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 4/C’den 4/B’ye geçeceklerini duyan binlerce 4/C'li kamu çalışanları bu değişimi memnuniyetle karşılamışlardı. Ancak,  696 sayılı KHK ile 4/B statüsüne alınan çalışanlar yukarıda belirtilen ve mevcut 4/B statüsünde olan hakların kendilerine de verilerek "Özlük Haklarının" iyileştirilmesini her platformda dile getirmekteler.
 

Son Güncelleme: 10.07.2019 09:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Memo 2020-06-28 13:28:54

Bizim ki küçük b