DOLAR 27,2118 0.24%
EURO 28,8454 -0.33%
ALTIN 1.675,83-0,25
BITCOIN 717146-0,31%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’ndan İlke Kararı

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’ndan İlke Kararı

ABONE OL
22 Haziran 2019 15:22
Kamu Görevlileri Etik Kurulu’ndan İlke Kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu Görevlileri Etik Kurulu farkındalık sağlayan örnek tutum, uygulama ve kararları etik kültürünü yerleştirmek adına ödüllendirme kararı aldı.

Kurul’un Almış Olduğu İlke Kararı

Kurulumuz 5176 sayılı Kanunun 3. maddesi uyarınca, kamuda etik kültürünü yerleştirmek ile görevli ve yetklidir. Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 25. maddesinde , “Kurul, etik kültürün yerleştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda her türlü çalımayı yapar, yaptırır, araştırma, yayın, anket, kamuoyu yoklaması, bilimsel toplantılar ve benzeri etkinlikler düzenler, kamu görevlileri için eğitim programları hazırlar, koordine eder, yürütür veyabu konularda bakanlıklar, diğer kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, mahalli idareler ve konusunda uzman sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapabilir” hükmü yer almaktadır.

5176 sayılı Kanunun gerekçesinde belirtildiği üzere, kamu görevlilerinin hizmet verdiği kişilere karşı sorumluluk bilinci içerisinde davranmasını sağlayan etik davranış ilkeleri, kamu görevlilerinin hizmetten yararlananlara karşı hukuka uygun, adaletli ve objektif işlem ve eylemlerde bulunmalarını amaçlamakta, hizmet  sunumunda kalite ve standardı gözetmekte ve bazı kamu hizmetlerinin yürütülmesi sürecinde karşılaşılan yakınma ve şikayetleri gidererek kamu hizmetlerinin etkin, verimli ve düzenli sunulmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Öte yandan, “etik değerlerin benimsenmesi” sadece kontrol mekanizmaları ile sağlanamayacak olup, aynı zamanda iyi davranışların da teşvik edilmesi gerekmetedir.

Bu çerçevede, toplumumuzda etik kültürünü örneklendirecek, farkındalık sağlayacak, özendirecek ve teşvik edecek tutum ve davranışların veya uygulamaların tespit edilmesi halinde takdir edilmesine oy birliği ile 19.06.2019 tarihinde karar verilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.