DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 721769-0,11%
İstanbul
27°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İstihdam Fazlası TRT Personeli Başka Kurumlara Gönderilecek

İstihdam Fazlası TRT Personeli Başka Kurumlara Gönderilecek

ABONE OL
19 Haziran 2019 12:33
İstihdam Fazlası TRT Personeli Başka Kurumlara Gönderilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği üzere, yayınlanan 703 sayılı KHK en çokta TRT peronelini düşündürmekte, zira ihtiyaç fazlası personeller, 2954 sayılı Kanuna eklenen Geçici 15. madde gereği  bir yıl içinde Yönetim Kurulu tarafından belirlenen istihdam fazlası personel Devlet Personel Başkanlığına bildirilmeleri gerekmekte.

703 Sayılı KHK’da TRT Personelini İlgilendiren Satır Başlıkları;

-TRT Kurumu Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır.

– Sözleşmeli Personel ibaresi kaldırılmış bunun yerine Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Personel ibaresi getirilmiştir. 

– KHK’ ya yapılan ekleme ile Emekliliğe Teşvik getirilmiştir. 

– Yaş haddinden emekliliğine 1 yıldan az kalanlar hariç tutulmak kaydıyla emekliliğine 1 – 5 yıl arası kalanlara %30 oranında fazla emekli ikramiyesi verilmesi,
 
– Yaş haddinden emekliliğine 5 yıldan fazla kalanlara ise emekli ikramiyesinin % 50 fazlası ödenecektir. 

– TRT Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu 1 yıl içinde belirlenen ihtiyaç fazlası personeli Personel Dairesi Başkanlığına bildirerek DEVLET PERSONEL HAVUZUNA naklini sağlayacaktır. Nakle tabi ihtiyaç fazlası personel hangi ilde görev yapıyorsa o ile ataması yapılacaktır. O ilde kadrosu yoksa personelin talep ettiği 3 ilden birisine ataması yapılacaktır. Nakli yapılan personellerin TRT’ deki bütün hakları korunacaktır. 

– TRT Genel Müdürlüğü hem kadrolu hem de şirket üzerinden personel alacaktır .

– Kurum Kadro Karşılığı sözleşmeli personel çalıştırabilir.  Personele sağlanacak her türlü mali ve sosyal haklara  ilişkin usul ve esaslar Yönetim Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca belirlenecektir.

– Yönetim Kurulu, kurumun amaçlarına uygun olmak şartıyla, özel hukuk hükümlerine tabi şirket kurabilecek. Kurumun personeli bu şirketler ile ortak olduğu şirketlere Yönetim Kurulu Başkanı ve üyesi olarak görevlendirebilecektir.

703 sayılı KHK 09 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandığından ihtiyaç fazlası personellerinin, kanunun yayınladığı tarihten itibaren bir yıl içinde belirlenip ihtiyacı olan kurumlara unvanlarıyla beraber göndermeleri gerekmekte. Kanunun bir yılını doldurmasına sayılı günlerin kalması, TRT personelini kara kara düşündürmeye sevk etmiş durumda.
 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.