12 Mart 2019 Salı 13:59
Bekçi alımları ne zaman yapılacak?

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’nun 8 bin bekçi istihdam edileceği açıklamasından sonra şartlar ve detaylar ile ilgili resmi açıklama Polis Akademisinden geldi.

Peki, bekçi alımları ne zaman yapılacak? Başvuracak adayları ne gibi şartlar bekliyor?

Bakan SOYLU’nun istihdam açıklamasından sonra gözler başvuruların ne zaman başlayacağına çevrildi.

8 bin yeni bekçi alımı için bir ilana çıkacaklarını söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Soylu, ilanı Mart ayı içerisinde yayınlayacaklarını sözlerine ekledi.

BEKÇİ OLMAK İSTEYEN ADAYLARIN BAŞVURU ŞARTLARI

Adayların kafasındaki sorulardan biri de ‘Başvurmak için adaylarda aranan şartlar neler?’sorusudur. Başvuru şartları detayları ile birlikte yayınlandı. İşte detaylar…

1)T.C vatandaşı olmak.

2)En az lise ve dengi okul mezunu olmak

3)En az 1.67 cm boyunda olmak

4)Beden kitle endeksi 18(dahil) ile 27(dahil) arasında olmak

5)Başvuru yapılan il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak

6)Askerli görevini yapmış olmak

7)18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak suretiyle, başvuruların başladığı tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak

8)Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış dahi olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü olmak.

9)Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak

10)Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak

11)Memuriyete engel hali bulunmamak(657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48.madessinde belirtilen şartları taşımak)

12)silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak

13)Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak

14)Adayın kendisinin ve evli ise eşinin;genelev,birleşme yeri,randevu evi,tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak,genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı,sesli veya görüntülü eserleri,kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar ,uyuşturucu veya uyarıcı bir madde nedeniyle,hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak,bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

15)Alkol,uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak

16)Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç,herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak

17)Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal ve illegal uzantılarının eylemlerine,toplantılarına,yürüyüş ve mitinglerine karışmamış,desteklememiş ve katılmamış olmak

18)Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üyesi olmamak

19)Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak

SINAV DETAYLARI…

Peki adayları nasıl bir sınav bekliyor?

a) Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.

b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.

c) Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır.

Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır.

Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan alanlar başarılı sayılacaktır. İlan edilen başvuru merkezinde ve tarihte adaylardan şahsen müracaatları alınacak ve ön sağlık kontrolleri yapılacaktır.

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve yanlış doğruyu götürmeyecektir. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Yazılı sınav “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konularından oluşacaktır.

Son Güncelleme: 12.03.2019 16:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.