DOLAR 32,8225 0.03%
EURO 35,1079 -0.32%
ALTIN 2.480,72-0,35
BITCOIN 2092274-2,47%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Daimi İşçi Statüsünde Personel Alım İlanı

ABONE OL
10 Haziran 2024 09:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Daimi İşçi Statüsünde Personel Alım İlanı

İLAN BİLGİLERİ

İlan Sahibi

KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kent

ANKARA

Semt-Mahalle

İlan Türü

PERSONEL ALIMI

Resmî Gazete Yayım Tarihi

10.06.2024

 
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden
11 KİŞİLİK DAİMİ İŞÇİ STATÜSÜNDE PERSONEL ALIM İLANI
 

 

İlanlara Başvurular Türkiye İş Kurumu Üstünden Yapılacaktır.
İlanlar, Türkiye İş Kurumunun https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx web adresinde yayınlanacaktır. 
 

ÜNVAN
TALEP EDİLEN İŞÇİ SAYISI
ÖĞRENİM DURUMU
MEZUN OLUNAN BÖLÜM
KPSS PUAN TÜRÜ
DİĞER NİTELİKLER VE ŞARTLAR

Kılavuz Kaptan
7
Lisans
Denizcilik alanında lisans düzeyinde eğitim veren yüksek öğretim kurumlarından birinden mezun olmak.

• Türk vatandaşı olmak,
• Kamu haklarından yoksun bulunmamak,
• Herhangi bir toplumsal güvenlik Kurumundan emekliye ayrılmış olmamak,
• 5237 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl yada daha çok süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, itimatı kötüye kullanma, hileli batkı, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma,  suçtan meydana gelen malvarlığı değerlerini aklama yada kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
• 5237 sayılı Kanunun 188 inci, 190 ıncı ve 191 inci maddelerindeki suçlardan dolayı hakkında verilmiş bir mahkûmiyet yada güvenlik tedbiri sonucu bulunmamak,
• 10.02.2018 tarih ve 30328 sayılı Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Gemi Adamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği çerçevesinde geçerli Kılavuz Kaptan yeterliliğine haiz olmak.
• 10.02.2018 tarih ve 30328 sayılı Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Gemi Adamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği çerçevesinde Sağlık durumunun deniz hizmetine elverişli bulunduğunu, bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerine gore belgelemek,
• Başvuru meydana getiren ve/yada işe girmeye hak kazanan aday, işyerinde uygulanan ücret, tazminat, prim, fazla mesai, eğitim, vazife yeri ve benzeri emek harcama şartları hakkında uygulamaları kabul etmiş sayılacaktır. Aksi halde 1 aylık tecrübe etme süresi içinde hizmet akdini sonlandırma hakkı bulunmaktadır.
• Başvuran adaylardan işe girmeye hak kazanan adaylar, hakkında yaptırılacak olan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının pozitif gelmesi halinde işbaşı yaptırılacaktır.
• Bu kapsamda işe başlamış olacak aday Kuruluşun öngördüğü yerde çalışmaya muvafakat vermiş sayılır.
• Alım süreci ile ilgili tüm duyurular; Kuruluş web sayfası duyurular bölümünden yapılacak olup, ek olarak adreslere başka tebligat yapılmayacaktır.
• Adaylar başvurularında sundukları belgelerin doğruluğundan sorumludurlar. Gerçeğe aykırı beyanda bulunmuş olduğu tespit edilenlerin başvuruları/sınavları geçersiz sayılır ve atamaları yapılmaz. Bunların atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilir. Hiçbir hak talep edilemez ve haklarında Türk Ceza Kanunun ilgili hükümleri uygulanmak suretiyle kuruluşun hakları saklıdır.

Tahlisiyeci- Sürücü
2
Ön Lisans
Ön lisans mezunu olmak.

• Geçerliliği devam eden minimum Gemici yada Yağcı gemiadamı yeterlilik belgelerinden birine haiz olmak.
• En azca CE sürücü ehliyetine haiz olmak.
• Yüzme bilmek. (Yüzme bilinip bilinmediği uygulamalı olarak kontrol edilecektir.)
• Yeterliliği ile ilgili her türlü güncel ve internasyonal kuralların gerektirdiği sertifikalara (stcw vb.) ve belgelere haiz olmak.
• İŞKUR’da duyuru edilen işgücü talebinin son müracaat zamanı itibariyle 36 yaşından gün almamış olmak.
• Başvuru meydana getiren adaylardan imtihan (yazılı yada sözlü şekillerinden biri yada ikisi kullanarak yapılacak) sonucunda işe yerleştirmeye hak kazanacak adaylar iş yerinde ilgili mevzuatınca uygulanan ücret, tazminat, prim, fazla mesai, eğitim, vazife yeri ve benzeri emek harcama şartları hakkında uygulamaları kabul etmiş sayılacaktır. Aksi halde adayların 1 aylık tecrübe etme süresi içinde hizmet akdini sonlandırma hakkı bulunmaktadır.
• Başvuran adaylardan, işe girmeye hak kazanan adaylar hakkında yaptırılacak olan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının pozitif gelmesi halinde işbaşı yaptırılacaktır.
• Bu kapsamda işe başlamış olacak aday Kuruluşun öngördüğü yerde çalışmaya muvafakat vermiş sayılır.
• Alım süreci ile ilgili tüm duyurular; Kuruluş web sayfası duyurular bölümünden yapılacak olup, ek olarak adreslere başka tebligat yapılmayacaktır.
• Adaylar başvurularında sundukları belgelerin doğruluğundan sorumludurlar. Gerçeğe aykırı beyanda bulunmuş olduğu tespit edilenlerin başvuruları/sınavları geçersiz sayılır ve atamaları yapılmaz. Bunların atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilir. Hiçbir hak talep edilemez ve haklarında Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanmak suretiyle kuruluşun hakları saklıdır.

Yazıhane Personeli (Memur)
2
Lisans
Üniversitelerin Emek harcama Ekonomisi, Emek harcama Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, Finans Matematiği, Finans ve Bankacılık, Finans ve Muhasebe, Finansal Ekonometri, Finans-Sigorta, İktisat, İnsan Kaynakları, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş İdaresi, İş İdaresi ve İktisat, İşletme/İşletmecilik, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Ekonomisi, İşletme Enformatiği, İşletme Yönetimi, Kamu Yönetimi, Maliye, Maliye-Muhasebe, Muhasebe Bilgi Sistemleri, Muhasebe ve Denetim, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Muhasebe-Finansman, Uluslararası Ekonomi, Uluslararası Ekonomik İlişkiler, Uluslararası Finans, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletme Yönetimi, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finans, Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümlerinden birinden lisans düzeyinde mezun olmak.
KPSSP3
• Analitik düşünebilmek, çözüm odaklı olmak ve mesuliyet alabilmek.
• MS Office programlarını bilmek.
• İŞKUR’da duyuru edilen işgücü talebinin son müracaat zamanı itibariyle 36 yaşından gün almamış olmak.
• Başvuru meydana getiren adaylardan imtihan (yazılı yada sözlü şekillerinden biri yada ikisi kullanarak yapılacak) sonucunda işe yerleştirmeye hak kazanacak adaylar iş yerinde ilgili mevzuatınca uygulanan ücret, tazminat, prim, fazla mesai, eğitim, vazife yeri ve benzeri emek harcama şartları hakkında uygulamaları kabul etmiş sayılacaktır. Aksi halde adayların 3 aylık tecrübe etme süresi içinde hizmet akdini sonlandırma hakkı bulunmaktadır.
• 09.08.2009 tarih ve 27314 sayılı Resmi Gazetede gösterilen Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin “Kurumdan İşçi Talebinde Bulunma” başlıklı 6’ncı maddesinin 3’üncü fıkrası kapsamında il düzeyinde (İSTANBUL) karşılanacaktır.
• Başvuran adaylardan işe girmeye hak kazanan adaylar, hakkında yaptırılacak olan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının pozitif gelmesi halinde işbaşı yaptırılacaktır.
• Bu kapsamda işe başlamış olacak adaylar Kuruluşun öngördüğü yerde çalışmaya muvafakat vermiş sayılır.
• Alım süreci ile ilgili tüm duyurular; Kuruluş web sayfası duyurular bölümünden yapılacak olup, ek olarak adreslere başka tebligat yapılmayacaktır.
• Bu kapsamda işe başlamış olacak aday Kuruluşun öngördüğü yerde çalışmaya muvafakat vermiş sayılır.
• Bu kapsamda işe girmeye hak kazanan adaylar İSTANBUL ilinde istihdam edilecektir.
• Adaylar başvurularında sundukları belgelerin doğruluğundan sorumludurlar. Gerçeğe aykırı beyanda bulunmuş olduğu tespit edilenlerin başvuruları/sınavları geçersiz sayılır ve atamaları yapılmaz. Bunların atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilir. Hiçbir hak talep edilemez ve haklarında Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanmak suretiyle kuruluşun hakları saklıdır.

 

Izahat 1- 13.05.2024 tarihindeki ve 32545 sayılı Resmi Gazete’de duyuru edilen 8 kişilik Kılavuz Kaptan alımımız ile ilgili işlemler, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri gereği yerine getirilmiş ve 1 aday işe girmeye hak kazanmıştır.
Söz mevzusu ilanımıza Kamu Personeli Seçme Imtihanı (KPSS) kapsamında kafi sayıda müracaat yapılmadığından, yukarıda belirtilen Yönetmelik’in Taleplerin Kurum tarafınca karşılanma esasları başlıklı 10 uncu maddesinin 7 nci fıkrası kapsamında, Kamu Personeli Seçme Imtihanı (KPSS) şartı aranmaksızın duyuru yayımlanmıştır.

Izahat 2- 20.05.2024 tarihindeki ve 32551 sayılı Resmi Gazete’de duyuru edilen 2 kişilik Tahlisiyeci-Sürücü alımımız ile ilgili ilanımıza Kamu Personeli Seçme Imtihanı (KPSS) kapsamında müracaat yapılmadığından, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in Taleplerin Kurum tarafınca karşılanma esasları başlıklı 10 uncu maddesinin 7 nci fıkrası kapsamında, Kamu Personeli Seçme Imtihanı (KPSS) şartı aranmaksızın duyuru yayımlanmıştır.

Izahat 3- Kuruluşumuza gönderilen aday listelerinde, duyuru edilen müracaat şartlarını sağlamayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.
Izahat 4- Kuruluşumuza yapılacak başvurular geçersizdir. Başvurular, müracaat süreci içinde Türkiye İş Kurumu web sayfasından ya da Türkiye İş Kurumu Hizmet Merkezlerine bizzat gidilerek yapılabilecektir.
Izahat 5- Türkiye İş Kurumunca nihai listelerin ulaşmasına müteakip sözlü imtihan/mülakat yeri,saati ve zamanı ek olarak duyurulacaktır.

a-) Yazıhane Personeli (Memur) için imtihan mevzuları ve puanlama aşağıda belirtilmiştir.
•Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (20 Puan) • Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi (20 Puan)
• Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü görevleri (20 Puan)
• 4857 Sayılı İş Kanunu (20 Puan) •Genel kültür(20 Puan)

b-) Diğer ünvanlarda adaylar için imtihan mevzuları ve puanlama aşağıda belirtilmiştir.
• Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (20 Puan) • Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi (20 Puan)
• Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü görevleri (20 Puan)
• Mesleki data ve Yeterliliğin ölçülmesine ilişkin mevzular (40 Puan) olmak suretiyle toplamda 100 tam puan üstünden yapılır. Sınavda başarıya ulaşmış sayılmak için imtihan kurulu üyelerince verilen puanların aritmetik averajının minimum 60 olması şarttır.
Adayların atamaya esas başarı puanı; Kurum tarafınca meydana getirilen sözlü imtihan puanı ile KPSS puanının aritmetik averajı alınmak suretiyle belirlenecek ve kurumun web sitesinde duyuru edilecektir.
Adayların atanmaya esas başarı puanlarının aynı olması halinde KPSS puanı yüksek olana öncelik tanınır. KPSS şartı aranmaksızın duyuru edilen ve KPSS’den muaf öncelikli adayların sınavda başarıya ulaşmış sayılması için sözlü sınavda kurul üyelerince verilen puanların aritmetik averajının minimum 60 olması şarttır. Bu adaylar için sözlü imtihan (mülakat) sonucu atanmaya esas başarı puanını oluşturur.
En yüksek başarı puanından adım atmak suretiyle atama yapılacak kadro sayısı kadar aslolan aday ve aslolan aday sayısı kadar da yedek aday belirlenecektir.
Kılavuz Kaptan ünvanında adayların atanmaya esas başarı puanlarının aynı olması halinde Kılavuz Kaptan yeterlilik belgesinin eskilik zamanı, Tahlisiyeci-Sürücü ünvanında adayların atanmaya esas başarı puanlarının aynı olması halinde CE sürücü belgesinin eskilik zamanı dikkate alınacaktır.
Asıl ve yedek aday listeleri Kuruluşumuz web sitesinden duyuru edilecek ve listede yer edinen adaylara ek olarak yazılı tebligat yapılmayacaktır. 

Detaylar için tıklayınız

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.