DOLAR 27,2230 0.26%
EURO 28,8396 -0.36%
ALTIN 1.676,48-0,21
BITCOIN 717545-0,80%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınavı

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınavı

ABONE OL
18 Eylül 2023 11:11
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınavı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu Nezarete, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Imtihanı

İLAN BİLGİLERİ

İlan Sahibi

KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU

Kent

ANKARA

Semt-Mahalle

İlan Türü

PERSONEL ALIMI

Resmî Gazete Yayım Tarihi

17.09.2023

Kamu Nezarete, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan:
BAĞIMSIZ DENETÇİ ADAYI BELİRLEME SINAV İLANI

26.12.2012 tarihindeki ve 28509 sayılı Resmî Gazete’de piyasaya sürülen Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin 14 üncü maddesi uyarınca bağımsız denetçi olarak yetkilendirilme talebinde bulunacaklarda aranılan denetçilik sınavında başarıya ulaşmış olma şartı kapsamında, anılan Yönetmeliğin 16 ncı maddesi uyarınca denetimle ilgili alanlardaki kuramsal ve uygulamaya ilişkin detayları ölçmek suretiyle gerçekleştirilecek imtihan, 19 Kasım 2023 tarihinde, Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılacaktır. Bu sınavda başarıya ulaşmış olanlar, mevzuattaki öteki şartları da taşımaları durumunda bağımsız denetçi olarak yetkilendirilme talebinde bulunabilecektir.

SINAVA MÜRACAAT
Imtihan müracaatları 18 Eylül 2023 tarihinde başlayıp 02 Ekim 2023 tarihinde saat 23.59 da sona erecektir.
Başvurular, elektronik ortamda “http://www.kgk.gov.tr” adresinde yer edinen Başvuru Formunun doldurulması suretiyle yapılacaktır.
Posta kanalıyla gelen başvurular kabul edilmeyecektir.
Imtihan müracaatları, Kurum tarafınca incelem edildikten sonrasında sınava katılmaya hak kazananlar ile bunların imtihan bölgeleri imtihan tarihinden minimum on beş gün ilkin Kurum web sitesinde duyurulacaktır.
Müracaatı reddedilenler, durumun Kurum web sitesinden duyuru edilmiş olduğu tarihten itibaren yedi gün içinde itirazda bulunabilirler. İtirazlar, Kurum tarafınca itiraz tarihinden itibaren üç gün içinde incelenip karara bağlanarak sonucu ilgiliye bildirilir.

SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI
Sınava; hukuk, ekonomi, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan yada bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca onaylama edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından minimum lisans seviyesinde mezun olanlar yada öteki öğretim dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla birlikte bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde mezuniyet belgesi almış olanlar başvurabilir.

SINAVIN TARİHİ VE YERİ
Imtihan 19 Kasım 2023 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de sabah ve öğleden sonrasında oturumu olacak şekilde 2 oturumda yapılacaktır. Oturumlarda yer edinen her modülün imtihan süresi 60 dakikadır. Imtihan yeri ve saati imtihan tarihinden minimum on beş gün ilkin Kurum web sitesinde duyurulacaktır.

SINAVIN ŞEKLİ VE KONULARI
Imtihan, aşağıdaki konulardan yazılı kontrol usulünde yapılır:
a) Muhasebe Standartları (Türkiye Muhasebe Standartları, senelik ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer edinen düzenlemeler ve standartlar),
b) Denetim (Türkiye Denetim Standartları, mesleki etik kuralları, bağımsızlık, risk yönetimi, iç denetim ve denetimle ilgili öteki mevzuat),
c) Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim,
ç) Sermaye Piyasası Mevzuatı,
d) Bankacılık Mevzuatı,
e) Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Mevzuatı,

Yetkilendirmeler, başarıya ulaşmış olunan imtihan mevzularına gore “temel alan” ve “ana para piyasası”, “bankacılık”, “sigortacılık ve hususi emeklilik” alanları itibarıyla yapılır. Temel alandan yetkilendirilmek isteyen Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (a), (b) ve (c) bentlerinde, Yeminli Mali Müşavirler ise (a) ve (b) bentlerinde belirtilen konulardan sınava doğal olarak tutulurlar.
“Sermaye piyasası”, “bankacılık”, “sigortacılık ve hususi emeklilik” alanlarında da yetkilendirilmek isteyenler (ç), (d) ve (e) bentlerinde belirtilen konulardan ek olarak sınava doğal olarak tutulurlar.

SINAVIN YÜRÜTÜLMESİ
Sınavın duyuru edilen yer ve saatte başlatılması ve süresinde bitirilmesi…

Detaylar için tıklayınız

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.