DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21135381,77%
İstanbul
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınan İlanı

ABONE OL
4 Nisan 2024 10:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu Nezarete, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınan İlanı

İLAN BİLGİLERİ

İlan Sahibi

KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU

Kent

ANKARA

Semt-Mahalle

İlan Türü

PERSONEL ALIMI

Kamu Nezarete, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan: BAĞIMSIZ DENETÇİ ADAYI BELİRLEME SINAVI İLANI

26.12.2012  tarihindeki  ve  28509  sayılı  Resmi  Gazete’de  piyasaya çıkan  Bağımsız  Denetim
Yönetmeliğinin  14  üncü  maddesi  uyarınca  bağımsız  denetçi  olarak  yetkilendirilme  talebinde bulunacaklarda aranılan denetçilik sınavında başarıya ulaşmış olma şartı kapsamında, anılan Yönetmeliğin 16 ncı maddesi uyarınca denetimle ilgili alanlardaki kuramsal ve uygulamaya ilişkin detayları ölçmek suretiyle   gerçekleştirilecek   imtihan,   29   Haziran   2024   tarihinde,   Ankara,   İstanbul   ve   İzmir’de yapılacaktır.  Bu  sınavda  başarıya ulaşmış  olanlar,  mevzuattaki  öteki  şartları  da  taşımaları  durumunda bağımsız denetçi olarak yetkilendirilme talebinde bulunabilecektir.
SINAVA MÜRACAAT
Imtihan müracaatları 08 Nisan 2024 tarihinde başlayıp 22 Nisan 2024 tarihinde saat 23.59 da sona erecektir.
Başvurular,  elektronik  ortamda  “http://www.kgk.gov.tr”  adresinde  yer  alan  Başvuru Formunun doldurulması suretiyle yapılacaktır.
Posta kanalıyla gelen başvurular kabul edilmeyecektir.
Imtihan  müracaatları,  Kurum  tarafınca  incelem  edildikten  sonrasında  sınava  katılmaya  hak kazananlar  ile  bunların  imtihan  bölgeleri  imtihan  tarihinden  en  azca  on  beş  gün  ilkin  Kurum  web sitesinde duyurulacaktır.
Müracaatı reddedilenler, durumun Kurum web sitesinden duyuru edilmiş olduğu tarihten itibaren yedi gün içinde itirazda bulunabilirler. İtirazlar, Kurum tarafınca itiraz tarihinden itibaren üç gün içinde incelenip karara bağlanarak sonucu ilgiliye bildirilir.
SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI
Sınava; hukuk, ekonomi, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, sigortacılık, kamu yönetimi ve  siyasal  bilgiler  dallarında  eğitim  veren  fakülte  ve  yüksekokullardan  yada  bunlara  denkliği Yükseköğretim  Kurulunca  onaylama  edilmiş  yabancı  yükseköğretim  kurumlarından  en  azca  lisans seviyesinde  mezun  olanlar  yada  öteki  öğretim  dallarından  lisans  seviyesinde  mezun  olmakla birlikte  bu  fıkrada  belirtilen  bilim  dallarından  lisansüstü  seviyesinde  mezuniyet belgesi  almış  olanlar başvurabilir.
SINAVIN TARİHİ VE YERİ
Imtihan  29  Haziran  2024  tarihinde  Ankara,  İstanbul  ve  İzmir’de  sabah  ve  öğleden  sonrasında oturumu olacak şekilde 2 oturumda yapılacaktır. Oturumlarda yer edinen her modülün imtihan süresi 60 dakikadır. Imtihan yeri ve saati imtihan tarihinden minimum on beş gün ilkin Kurum web sitesinde duyurulacaktır.
SINAVIN ŞEKLİ VE KONULARI
Imtihan, aşağıdaki konulardan yazılı kontrol usulünde yapılır:
a)  Muhasebe  Standartları  (Türkiye  Muhasebe  Standartları,  senelik  ve  konsolide  finansal tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer edinen düzenlemeler ve standartlar),
b)  Denetim  (Türkiye  Denetim  Standartları,  mesleki  etik  kuralları,  bağımsızlık,  risk yönetimi, iç denetim ve denetimle ilgili öteki mevzuat),
c) Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim, ç) Sermaye Piyasası Mevzuatı,
d) Bankacılık Mevzuatı,
e) Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Mevzuatı,
Yetkilendirmeler,  başarıya ulaşmış  olunan  imtihan  mevzularına  bakılırsa  “temel  alan”  ve  “ana para piyasası”, “bankacılık”, “sigortacılık ve hususi emeklilik” alanları itibarıyla yapılır. Temel alandan yetkilendirilmek isteyen Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (a), (b) ve (c) bentlerinde, Yeminli Mali Müşavirler ise (a) ve (b) bentlerinde belirtilen konulardan sınava doğal olarak tutulurlar
“Sermaye   piyasası”,   “bankacılık”,   “sigortacılık   ve   hususi   emeklilik”   alanlarında   da yetkilendirilmek  isteyenler  (ç),  (d)  ve  (e)  bentlerinde  belirtilen  konulardan  ek olarak  sınava  doğal olarak tutulurlar.
SINAVIN YÜRÜTÜLMESİ
Sınavın duyuru edilen yer ve saatte başlatılması ve süresinde bitirilmesi esastır.
Imtihan sıralamasında adı yer almayanlar ile sınava girişte, T.C. Kimlik Numarası içeren nüfus cüzdanı, geçişlik yada sürücü belgesinden birini ibraz etmeyenler sınava alınmazlar.
SINAVIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI HALLER
Sınava girenlerden;
a) Sınavda kopya çekmiş olduğu yada verdiği,
b) Sınava kendi yerine başkasının girmiş olduğu,
c) Imtihan kurallarını ihlal etmiş olduğu,
tespit edilenler ile gerçek dışı beyanda bulunmuş olduğu yada sınava girme şartlarını taşımadığı sonradan tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılır.
Yukarıda yer edinen sebeplerden dolayı sınavları geçersiz sayılanlar iki yıl süreyle Kurum tarafınca yapılacak sınava alınmazlar.
Sınavın   geçersiz   sayılmasını   gerektiren   hallerin   tespiti   üstüne,   durum   Komisyon tarafınca karara bağlanarak ilgiliye bildirilir. Komisyon sonucuna yedi gün içinde itiraz edilebilir. Bu itirazlar Komisyon tarafınca beş gün içinde incelenip karara bağlanır ve netice itiraz edene bildirilir.
SINAV BAŞARI ŞARTI VE SONUÇLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ
Sınavda başarıya ulaşmış sayılmak için imtihan konularının her birinden yüz  puan üstünden minimum altmış  puan  alınması,  tüm  imtihan  mevzularından  alınan  notların  aritmetik  averajının  da  en  azca yetmiş puan olması şarttır.
Not  yükseltmek  amacıyla  imtihan  konularının  her  birinden  ayrı  ayrı  sınava  girilebilir.
Geçerlilik süresi içinde en yüksek imtihan notu esas alınır.
Imtihan neticeleri duyuru tarihini müteakip üçüncü takvim yılı sonuna kadar geçerlidir. SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI VE İTİRAZ
Imtihan   neticeleri,   Kurum   web   sitesinde   duyurulur.   Ayrıca,   imtihan   netice   belgesi gönderilmez.
Imtihan sorularına itiraz, sual ve yanıt anahtarının Kurum web sitesinde duyurulmasını izleyen  beş  gün  içinde,  itiraz  tutarı  olarak  50,00  TL’nin  Kurum  hesabına  yatırılması  ve  itiraz dilekçesinin bu süre içinde Kurumda olacak şekilde gönderilmesi suretiyle yapılır. İtirazlar en geç müteakip on gün içinde karara bağlanıp ilgiliye bildirilir.
Imtihan sonuçlarına itiraz, sonuçların Kurum web sitesinde duyurulmasını izleyen yedi gün  içinde  itiraz  tutarı  olarak  50,00  TL’nin  Kurum  hesabına  yatırılması  suretiyle  yapılır. Komisyon, bu itirazları itiraz süresinin bitiminden itibaren en geç on gün içinde inceleyip karara bağlayarak itiraz edene bildirir.
SINAV GİDERLERİ
Sınava katılmak isteyenlerin,  sınava girecekleri her bir mevzu için 300 TL imtihan ücretini müracaat esnasında kredi kartından on-line olarak ödemeleri gerekmektedir.
Sınava müracaat etmiş olduğu halde katılmayanların, sınava girmekten vazgeçenlerin ödedikleri ücretler  iade  edilmeyecektir.  Ayrıca,  imtihan  başvurusu  yapıldıktan  sonrasında  hiçbir  aşamada  imtihan mevzusu değişim talepleri kabul edilmeyecektir.
UYARI: Bağımsız Denetçi Belgesi için bir tek imtihanı kazanmak kafi değildir. Ayrıca adayların  Bağımsız  Denetim  Yönetmeliğinin  14  üncü  maddesinde  yer  alan  öteki  şartları  da taşımaları  gerekir.  Bu  nedenle  lüzumlu  şartları  yerine  getirmiş  yada  imtihanı  kazandıktan  sonrasında yerine getirebileceğini düşünen kişilerin sınavlara başvurmaları tavsiye edilmektedir.
3163/1-1

Detaylar için tıklayınız

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.