DOLAR 32,8860 0.17%
EURO 35,1843 -0.09%
ALTIN 2.496,570,29
BITCOIN 2087996-3,68%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dışişleri Bakanlığından Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Giriş Sınavı Duyurusu

ABONE OL
25 Mayıs 2024 13:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanlığından Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Giriş Sınavı Duyurusu

İLAN BİLGİLERİ

İlan Sahibi

T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

Kent

ANKARA

Semt-Mahalle

İlan Türü

PERSONEL ALIMI

Resmî Gazete Yayım Tarihi

25.05.2024

Dışişleri Bakanlığından:
ADAY KONSOLOSLUK VE İHTİSAS MEMURLUĞU GİRİŞ SINAVI DUYURUSU

I. GENEL BİLGİLER

1. Konsolosluk ve İhtisas Memurları, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca, Bakanlığın görevleri çerçevesinde konsolosluk, protokol, ekonomik ve kültürel işler, kançılarya idaresi, kamu diplomasisi, ulusal mevzuatla bağlantılı hukuki işler, personel işleri, yönetimsel ve mali işler, elektronik konsolosluk ve bilişim hizmetleri ile hususi uzmanlık bilgisi gerektiren öteki alanlarda vazife, yetki ve mesuliyet üstüne alan ve temsil görevi icra eden memurlardır. Konsolosluk ve İhtisas Memurları hakkında detaylı bilgiye Bakanlığımızın www.mfa.gov.tr adresli web sitesinden erişmek mümkündür.
2. Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu ünvanıyla atama yapılabilecek azami kadro sayısı 170’tir. Giriş imtihanını kazananların atamaları, var ise müktesep maaş dereceleri de göz önünde bulundurularak, genel yönetim hizmetleri sınıfından 7 ilâ 9. aşama kadrolara yapılabilecektir.
3. Giriş sınavına ilişkin olarak bu ilanda yer verilmemiş düzenlemeler, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 6004 sayılı Kanun ve Dışişleri Bakanlığı Imtihan Yönetmeliği’nde yer almıştır.
4. Giriş sınavının yazılı aşaması 6 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Yazılı aşamada başarıya ulaşmış olan adaylar için ek olarak muhakeme/çözümleme beceri testi ve sözlü imtihan düzenlenecektir. Sözkonusu testin ve sözlü sınavın yeri ile zamanı bilahare bildirilecektir.
5. Giriş imtihanı başvuruları 27 Mayıs 2024 Pazartesi günü saat 09:00’da başlamış olacak ve 14 Haziran 2024 Cuma günü saat 18:00’de sona erecektir. Başvurular, e-Devlet üstünden “Dışişleri Bakanlığı – Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım” hizmeti yada “Kariyer Kapısı” https://isealimkariyer kapisi.cbiko.gov.tr web adresi üstünden elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile yada öteki şekillerde meydana getirilen müracaatlar kabul edilmeyecektir.

II. SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI
1. Sınava başvurabilmek için adayların aşağıdaki koşulları sağlaması gerekmektedir:
a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava müracaat için Türk vatandaşı olunduğunu teyid eden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı numarası gereklidir),
b) 01.01.2024 zamanı itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1989 ve sonrasında dünyaya gelen olanlar),
c) 1 no.’lu “Bilişim ve Bilgi Teknolojileri” kategorisinden yapılacak başvurular için; yurt içindeki üniversitelerin yada mezuniyet belgesi denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafınca onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim verilen fakültelerinin bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, elektronik ve/yada iletişim mühendisliği, bilişim/kontakt sistemleri mühendisliği, matematik mühendisliği, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, istatistik yada matematik bölümlerinden mezun olmak, ek olarak İngilizceden minimum 60 düzeyinde YDS/e-YDS puanına haiz olmak,
ç) 2 no.’lu “Teknik Destek” kategorisinden yapılacak başvurular için; yurt içindeki üniversitelerin yada mezuniyet belgesi denkliği YÖK tarafınca onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim verilen fakültelerinin inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, harita mühendisliği, mimarlık yada iç mimarlık bölümlerinden mezun olmak, ek olarak İngilizceden minimum 60 düzeyinde YDS/e-YDS puanına haiz olmak,
d) 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11 no.’lu “Kurumsal Destek” kategorilerinden yapılacak başvurular için; yurt içindeki üniversitelerin yada mezuniyet belgesi denkliği YÖK tarafınca onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim verilen fakültelerinden mezun olmak, ek olarak aşağıdaki tabloda değişik yabancı diller için belirlenen asgari YDS/e-YDS puanına haiz olmak.
2. Tüm kategorilerden yapılacak başvurular için; aşağıdaki tabloda belirtilen yabancı dillerde YDS/e-YDS yada ÖSYM’nin eşdeğerlik dokümanında yer edinen yabancı dil imtihanlarına ilişkin netice belgesi bulunmayan adaylar, mezuniyet belgesi denkliği YÖK tarafınca onaylanmış olmak kaydıyla, lisans eğitimi alınan yabancı ülkenin resmi dilinde yada resmi dili bulunmayan yabancı ülkelerde yaygın olarak konuşulan dillerde eğitim veren fakültelerden mezun olmaları halinde ilgili kategorideki sınava başvurabilirler. Bahsekonu adaylar sıralamada YDS/e-YDS ve eşdeğer imtihan sonucuyla başvuranlardan sonrasında yer alırlar ve kendi aralarındaki sıralamaları lisans düzeyinde mezuniyet not averajlarına nazaran yapılır. Yazılı sınava kabul edilecek adaylar, her bir kategori için ayrı bir sıralama halinde YDS/eYDS yada eşdeğer yabancı dil puanlarına nazaran yada yukarıda kayıtlı hususlar çerçevesinde lisans mezuniyet not averajları esas alınmak suretiyle yapılacak sıralamayla belirlenecek olup, asgari dil puanına haiz olmak yada yukarıda belirtilen koşullar uyarınca mezuniyet not averajıyla müracaat yapmak sınava katılma hakkını güvence etmemektedir.
3. Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavına aşağıdaki tabloda gösterilen kategorilerden bir tek birinden başvurulabilecektir. Sözkonusu kategorilerin adları; sınavların yapılacağı yabancı diller; 2021, 2022, 2023 yıllarında ve 2024 senesinde son müracaat geçmişine kadar sınava girilecek yabancı dilde alınmış asgari YDS/e-YDS puanları; atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafınca saptanmış internasyonal yabancı dil imtihanlarından (İngilizce için Cambridge C2 Proficiency, Cambridge C1 Advanced, TOEFL iBT ve PTE Akademik sınavları; Almanca için TestDaF, DSD II, TELC Deutsch ve Goethe Institut sınavları; Fransızca için DELF & DALF imtihanı; İtalyanca için CELI imtihanı; İspanyolca için DELE imtihanı; Rusça için TORFL imtihanı) 2021, 2022, 2023 yıllarında ve 2024 senesinde son müracaat geçmişine kadar alınan puanların bahsekonu internasyonal yabancı dil sınavına ilişkin netice belgesinin alındığı imtihan süreci itibarıyla ÖSYM tarafınca belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.
4. ÖSYM’nin “Uluslararası Yabancı Dil Sınavı Eşdeğerlikleri Dokümanı”nda yer almayan “TOEFL Home Edition”, “IELTS”, “PTE Academic Online”, YÖKDİL vb. sınavlara ilişik netice belgeleri kabul edilmemektedir.

 

KATEGORİ NO

KATEGORİ ADI

LİSANS MEZUNİYETİ
ASGARİ YDS PUANI
(İLANIN II. BÖLÜMÜNÜN 2. MADDESİ KAPSAMINDAKİ ADAYLAR LİSANS MEZUNİYET NOT ORTALAMASIYLA
BAŞVURABİLİR)

KONTENJAN

YAZILI SINAVA KABUL EDİLECEK ADAY SAYISI

1
Bilişim ve Bilgi Teknolojileri (İngilizce)
Bilgisayar Müh.
Yazılım Müh.
Elektrik -Elektronik Müh.
Elektronik ve/yada Haberleşme Müh.
Bilişim/İletişim Sistemleri Müh.
Matematik Müh.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
İstatistik
Matematik
60
20
400

2
Teknik Destek (İngilizce)
İnşaat Müh.
Makine Müh.
Elektrik Müh.
Harita Müh.
Mimarlık
İç Mimarlık
60
10
200

3
Kurumsal Destek (İngilizce)
Tüm Bölümler
75
100
2000

4
Kurumsal Destek (Fransızca)
75 
10
200

5
Kurumsal Destek (Almanca)
75
5
100

6
Kurumsal Destek (Rusça)
70
6
120

7
Kurumsal Destek (Arapça -Farsça)
70
8
160

8
Kurumsal Destek (İspanyolca – Portekizce)
70
5
100

9
Kurumsal Destek (İtalyanca)
70
1
20

10
Kurumsal Destek (Çince -Japonca)
70
2
40

11
Kurumsal Destek (Yunanca – Ermenice – İbranice)
70
3
60

TOPLAM
170
3400

5. Giriş imtihanı sonucunda, her bir imtihan için belirlenen kategorilerden birinde yukarıdaki tabloda belirtilen sayıda adayın başarıya ulaşmış olamaması halinde, duyuru edilen toplam kadro sayısını geçmeyecek şekilde sözkonusu kategorilerde boş kalan kadro sayısı kadar saptanca öteki kategorilere ilave edilebilir.
6. Sınava katılmaya hak kazanan adaylar Bakanlığın www.mfa.gov.tr adresli web sitesinde duyuru edilecektir. Sınava katılabilecek adaylara imtihan programı ve sınavın yapılacağı adres e-posta ile bildirilecektir.

III. SINAVIN AŞAMALARI
1. Yazılı Imtihan:
a) Yazılı imtihan aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır.
– Türkçe Kompozisyon yada alan bilgisi
– Yabancı Dilde Kompozisyon yada alan bilgisi
– Genel yada alan bilgisiyle bağlantılı bir mevzuda Türkçeden Yabancı Dile Tercüme Yazılı sınavda başarıya ulaşmış sayılmak için her bir bölümden minimum 60 puan alınması ve tüm bölümlerin puanlarının aritmetik averajının 70 yada üstü olması gerekmektedir.
b) Yazılı sınava girilen yabancı dile ilave olarak başka yabancı dil yada dilleri de bilen adaylar, YDS/e-YDS’de yada eşdeğerlik dokümanında yer edinen yabancı dil sınavlarında elde etmiş oldukları başarı seviyesine nazaran ve aşağıdaki esaslar çerçevesinde, yazılı sınavda ilave puan almaya hak kazanacaklardır:
– İlave puan hakkından yararlanılabilmesi için, yazılı sınavın tüm bölümlerinin puanlarının aritmetik averajının minimum yetmiş olması kaydıyla her bir bölümden minimum altmış puan alınmış olması gerekmektedir.
– İlave puan alma imkânı bulunan ilk yabancı dil için YDS/e-YDS’den yada eşdeğerlik dokümanında yer edinen yabancı dil imtihanlarının YDS karşılığından alınmış olan seksenin üstündeki puanlar, yazılı sınavda aritmetik averajı alınacak puan toplamına eklenecektir.
– İkinci bir dilden daha ilave puan alma imkânı bulunması halinde, YDS/e-YDS’den yada eşdeğerlik dokümanında yer edinen yabancı dil imtihanlarının YDS karşılığından alınmış olan seksenin üstündeki puanların yarısı, aynı usule nazaran yazılı imtihan puan toplamına eklenmiş olur. Bunun için daha düşük olan YDS/e-YDS puanı yada YDS karşılığı kullanılacaktır.
c) Yazılı imtihan aşamasının neticeleri Bakanlık web sitesinde duyuru edilecektir. Adaylar başarı durumlarını Kariyer Kapısı Platformu’ndan da takip edebileceklerdir. Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylara, ek olarak e-posta ile bildirim yapılacaktır.
2. Sözlü Imtihan:
a) Yazılı sınavda başarıya ulaşmış olan adaylar bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazanacaktır. Sözlü sınavda adaylar, ilk olarak Bakanlığın görevleri ve çalışmalarıyla ilgili konulardaki alan bilgisi, çözümleme, muhakeme, kavrayış, temsil görevine ilişkin nitelikleri ve yeterliliği, genel kültür düzeyi, Türkçe ve yabancı dilde ifade kabiliyeti ile genel davranış ve tepkilerinin meslek gereklerine uygunluğu açısından değerlendirilir.
b) Sözlü sınavda geçer not 100 üstünden 70’tir.
c) Imtihan sonucunda başarıya ulaşmış olarak atanmaya hak kazananlar Bakanlık web sitesinde duyuru edilecektir. Adaylar başarı durumlarını Kariyer Kapısı Platformu’ndan da takip edebileceklerdir.

IV. DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:
a) Kariyer Kapısı platformu üstünden yapılacak başvurulara ilişkin detayları içeren kılavuza aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:
https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/docs/KariyerKapisi_AdayKullanimKilavuzu.pdf 
b) Kariyer Kapısı platformunda meydana getirilen müracaat esnasında sisteme yüklenmesi ihtiyaç duyulan belgeler ve girilmesi ihtiyaç duyulan bilgiler aşağıda belirtilmiştir:
 T.C. Kimlik Kartı yada T.C. Pasaportu örneği
 Mevcut görünümü yansıtan, son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
 Lisans mezuniyet belgesi / Mezun Belgesi (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde YÖK onaylı mezuniyet belgesi denklik belgesi ile beraber)
 Varsa lisansüstü eğitim mezuniyet belgesi (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde YÖK onaylı mezuniyet belgesi denklik belgesi ile beraber)
 Sınava girilecek yabancı dilde 2021, 2022, 2023 yıllarında ve 2024 senesinde son müracaat geçmişine kadar alınmış YDS/e-YDS netice belgesi yada YDS/e-YDS puanlarına eşdeğerliği ÖSYM tarafınca saptanmış internasyonal yabancı dil sınavına ilişkin netice belgesi
 III. Bölümün 1. Maddesinin b) Fıkrasında kayıtlı hususlar çerçevesinde sınavda ilave puan almaya hak kazanılabilmesi amacıyla, 80 üstü puanı gösteren 2021, 2022, 2023 yıllarında ve 2024 senesinde son müracaat geçmişine kadar alınmış YDS/e-YDS netice belgesi yada sözkonusu
YDS/e-YDS puanına eşdeğerliği ÖSYM tarafınca saptanmış internasyonal yabancı dil sınavına ilişkin netice belgesi
 Bu ilanda belirtilen yabancı dillerde YDS/e-YDS yada puan eşdeğerliği ÖSYM tarafınca saptanmış yabancı dil imtihanlarına ilişkin netice belgesi bulunmayan ve II. Bölümün 2. Maddesinde kayıtlı şartları taşıyan adaylardan: Lisans eğitimi alınan yabancı ülkenin resmi dilinde yada resmi dili bulunmayan yabancı ülkelerde yaygın olarak konuşulan dillerde eğitim veren fakültelerden lisans düzeyinde mezun olunduğuna dair üniversitelerden alınmış yazı ile lisans düzeyinde mezuniyet not ortalamasını gösterir belge.
 Sağlık durumuna dair informasyon
c) Adayların, başvurularının iptal/onay durumlarını müracaat süresi süresince Kariyer Kapısı platformu üstünden takip etmeleri ve başvurularının tamamlanıp tamamlanmadığını denetim etmeleri ehemmiyet taşımaktadır.
ç) İstenilen belgelerin müracaat süresi içinde sisteme yüklenmesinden, kişisel bilgilerin doğruluğundan, fotoğrafın uygunluğundan, öteki bir ifadeyle müracaat işleminin hatasız ve eksiksiz yapılmasından adaylar mesuldür. Bu ilanda belirtilen hususlara uygun olmayan ve süresi içinde tamamlanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
d) Adaylar imtihan sürecinin her aşamasında doğru beyanda bulunmak zorundadırlar. Giriş imtihanı başvurusu çerçevesinde ve sonraki aşamalarda gerçeğe aykırı beyanda bulunmuş olduğu anlaşılanlar tüm haklarını kaybederler, giriş imtihanını kazanmaları halinde atamaları yapılmaz, bu
durumun atamadan sonrasında ortaya çıkması halinde ise atama işlemi iptal edilir.
e) Adayların, Kariyer Kapısı platformu tarafınca e-Devlet üstünden otomatikman çekilen (kayıtlı ve doğrulanmış) cep telefonu numarası ile e-posta adresi, lüzumlu hallerde adaylarla bağlantı kurulabilmesi bakımından mühim olup, güncel tutulması gerekmektedir.
f) İlave informasyon için aşağıdaki adres, e-posta ve telefon numaraları üstünden Bakanlıkla temasa geçilebilir:

T.C. Dışişleri Bakanlığı/Personel Genel Müdürlüğü (C Blok 4. Kat)
Doktor Sadık Ahmet Caddesi No: 8 Balgat 06100 Ankara
E-posta : sinav@mfa.gov.tr
Tel : (0 312) 292 10 00
Saygıyla duyurulur.

Dışişleri Bakanlığının ilanına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz

 

Detaylar için tıklayınız

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.