DOLAR 27,2104 0.24%
EURO 28,8404 -0.36%
ALTIN 1.676,11-0,23
BITCOIN 715119-0,75%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yurt Dışında Ölen Türk Vatandaşlarının Cenazeleri Ülkeye Nasıl Getirilir?

Yurt Dışında Ölen Türk Vatandaşlarının Cenazeleri Ülkeye Nasıl Getirilir?

ABONE OL
29 Nisan 2019 15:42
Yurt Dışında Ölen Türk Vatandaşlarının Cenazeleri Ülkeye Nasıl Getirilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk vatandaşı olup başka ülkelerde vefat edenlerin cenazelerin yurda girişleri imzalanan Nakli Antlaşması ve ulusal mevzuat hükümleri uygulanır. Peki, riskli veya risksiz bir ülkede ölmüş olan vatandaşların cenazeleri Türkiye’ye nasıl getirilir. Merak edilen tüm detaylar haberimizde

Yurt dışında ölen birinin yurda nakil yapılma esnasında ölümün gerçekleştiği ülke Dışişleri Bakanlığı görüşleri de alınarak, halk sağlığı açısından risksiz olup olmadığı belirlenir. Cenaze girişinde daha önceden belirlenen “Risksiz Ülkeler Listesi” uluslararası giriş noktalarındaki mülki idare amirliklerine bildirilir. Risksiz Ülke Listesinde bulunmayan diğer ülkelerden getirilen cenazeler ise halk sağlığı riski açısından değerlendirilir.

Yurt Dışından Getirilen Cenazelerin Türkiye’ye Giriş Şekli:

Halk sağlığı açısından risksiz olarak değerlendirilen ülkelerden getirilen uluslararası nakil şartlarına haiz cenazelere, uluslararası giriş noktalarında sağlık açısından hiçbir işlem yapılmaz. Bu cenazeler, kargo olarak değerlendirilip ilgili gümrük birimince yurda giriş işlemleri yapılır. Risksiz ülkelerden getirilmiş ve bulaşıcı hastalık nedeniyle ölmüş kişilere ait cenazelerin gömülme işlemleri, cenazenin defnedileceği mahallin görevli sağlık makamları tarafından değerlendirilir. Bu cenazelerin tabutları, yerel sağlık makamlarınca defin onayı verilene kadar açılamaz.

Halk sağlığı yönünden riskli kabul edilen ülkelerden getirilen cenazelerin ülkemize giriş işlemleri, merkezlerde görevli veya yetkilendirilmiş sağlık görevlilerince yapılır. Merkez bulunmayan uluslararası giriş noktalarında cenaze giriş işlemleri, Genel Müdürlükçe yetkilendirilen sağlık görevlileri tarafından yürütülür. Uluslararası nakil şartlarına haiz cenazelerin, uluslararası giriş noktalarından yurtdışına çıkarılışında her hangi bir sağlık işlemi yapılmaz. Türk Boğazlarından transit geçen gemi kaptanı tarafından cenaze tahliyesi talep edilmesi durumunda ilgili Cumhuriyet Savcılığına durum bildirilir ve cenazenin tahliyesi gerçekleştirilir.

Riskli Ülkelerden Getirilen Cenazelerin Belgeleri:

Riskli ülkelerden getirilen uluslararası nakil şartlarına haiz cenazelerin ülkeye giriş işlemleri için “Cenazeler İçin Geçiş İzin Belgesi” (Cenaze Nakil Belgesi) nin ibraz edilmesi zorunludur. Cenaze Nakil Belgesinin olmaması durumunda cenaze sahipleri ve ilgili dış temsilcilikle temasa geçilerek belgenin ivedilikle temini yoluna gidilir.

Belgenin temin edilememesi durumunda, cenazeye ilişkin mevcut bilgiler Hudut ve Sahiller Sağlık Bilgi Sistemine  ( HSSBS ) ne kaydedilir ancak  “Cenazeler İçin Düzenlenen Yurda Giriş İzin Belgesi” düzenlenmez. Cenazenin yurda girişinin değerlendirilmesi amacıyla durum ilgili emniyet birimine resmi yazı ile bildirilir. Cenaze Nakil Belgesinin bulunması ancak, ölüm nedeni, otopsi yapılıp yapılmadığı gibi bilgilerin belgede eksik olması halinde;

Eksik bilgiler “Cenaze Nakil Belgesi” ekindeki belgelerde mevcut ise belge eksiksiz olarak kabul edilir. Eksik bilgiler “Cenaze Nakil Belgesi” ekindeki belgelerde de mevcut değil ise cenaze sahipleri ve ilgili dış temsilcilikle temasa geçilerek eksik bilgilerin tamamlatılması yoluna gidilir.

Bilgilerin temin edilememesi durumunda, cenazeye ilişkin mevcut bilgiler HSSBS ne kaydedilir ancak  “Cenazeler İçin Düzenlenen Yurda Giriş İzin Belgesi” düzenlenmez. Cenazenin yurda girişinin değerlendirilmesi amacıyla durum ilgili emniyet birimine resmi yazı ile bildirilir. “Cenaze Nakil Belgesi” ve ihtiyaç duyulması halinde ilgili diğer belgelerin Türkçeye tercümesi talep edilebilir.

Riskli Ülkelerden Getirilen Cenazelerin Girişi ve Riskli Ülkelerden Getirilen Uluslararası Nakil Şartlarına Haiz Cenazelerin Ülkeye Giriş İşlemleri Şu Şekilde Yapılır.

Cenaze işlemlerinde Cenaze Nakil Belgesi var ise; sağlık görevlisince cenazeye “Cenazeler İçin Düzenlenen Yurda Giriş İzin Belgesi”  düzenlenir. Getirilen cenaze bulaşıcı hastalık nedeniyle ölmüş veya başka bir nedenden ölmesine rağmen aynı zamanda bulaşıcı hastalık taşıdığı belirtilmiş ise; Cenazeye “Cenazeler İçin Düzenlenen Yurda Giriş İzin Belgesi” düzenlenir. Bu belgede cenazeye doğrudan temas edilmemesi gerektiği ve defin işlemlerinin, ilgili mevzuatın bulaşıcı hastalıktan ölüm hakkındaki hükümleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerektiği belirtilir.

Riskli ülkelerden getirilerek yurda giriş işlemi yapılan cenazeler sağlık görevlisi tarafından  HSSBS’ne kayıt edilir. Merkez bulunmayan uluslararası giriş noktalarında bu işlem Genel Müdürlükçe yetkilendirilen sağlık görevlilerince yapılır. Riskli ülkelerden getirilen cenazelerin yurda giriş belgeleri arşivlenir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.