DOLAR 28,9483 0.07%
EURO 31,4812 0.03%
ALTIN 1.925,040,06
BITCOIN 11474660,35%
İstanbul
10°

HAFİF YAĞMUR

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

YÖK Şu Programlara Destek Bursu Veriyor

YÖK Şu Programlara Destek Bursu Veriyor

ABONE OL
12 Aralık 2019 17:22
YÖK Şu Programlara Destek Bursu Veriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği üzere Devlet belli programlarda okuyan öğrencilere Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından destek bursları verilmekte. Peki, hangi öğrenci destek burslarından hangi şartlarla faydalanır?

Devlet Yükseköğretim Kurumlarının Belirtilen Programlara Verilen Destek Bursları

Astronomi ve Uzay Bilimleri, Matematik, Astronomi ve Astrofizik, Matematik (İngilizce), Bahçe Bitkileri, Organik Tarım İşletmeciliği, Balıkçılık Teknolojisi, Orman Endüstrisi Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Bitki Koruma, Su Bilimleri ve Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Ürünleri Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri (İngilizce), Su Ürünleri Mühendisliği (İngilizce), Biyoloji, Süt Teknolojisi, Biyoloji (İngilizce), Tarım Ekonomisi, Biyosistem Mühendisliği, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, Fizik, Tarımsal Biyoteknoloji, Fizik (İngilizce), Tarımsal Genetik Mühendisliği (İngilizce), Gıda Teknolojisi, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Tarla Bitkileri, Hidrojeoloji Mühendisliği, Tohum Bilimi ve Teknolojisi, Jeofizik Mühendisliği, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Jeoloji Mühendisliği, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri, Jeoloji Mühendisliği (İngilizce), Veteriner, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği, Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi, Kimya, Yer Bilimleri Mühendisliği, Kimya (İngilizce),  Ziraat Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Zootekni ve Maden Mühendisliği (İngilizce)

DESTEK BURS ALAMANIN ŞARTLARI

a) T.C. vatandaşı olmak.

 b) ÖSYM Başkanlığı’nca yapılan 2018-YKS sonucunda, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek Devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olmak.

c) Öğrencinin yerleştiği lisans programı, tercihlerinin arasında ilk 15 tercihinin içinde yer almış olmak.

ç) Önceden, yurtiçinde veya yurtdışında, herhangi bir lisans derecesine sahip olmamak.

d) Sınavın yapıldığı yıl, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlardan birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirmede yerleşmiş ve kesin kayıt yaptırmış olmak.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan öğrencilere zorunlu hazırlık sınıfı ve lisans öğrenim süresi (4 yıl, çift anadal programında kayıtlı öğrencilere ise en fazla 5 yıl) boyunca ağırlıklı genel not ortalamasının yıllık olarak 4 üzerinden 2,5 veya 100 üzerinden 65’in altına düşmemesi şartıyla 2018 yılı için aylık 700 TL (12 ay boyunca) “YÖK Destek Bursu” verilecektir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.