27 Aralık 2019 Cuma 11:16
Yerli Elektrikli Otomobil Üretimi Detayları Resmi Gazetede Yayımlandı

Türkiye’nin dört gözle beklediği yerli otomobilinin üretim adeti, çalışacak kişi sayısı ve tesislerinin hangi ile kurulacağına dair sorularının cevapları bulundu.

Buna göre, Resmi Gazete ile netlik kazanan yerli otomobil üretim tesisi Bursa iline kurulacağı netlik kazanmış oldu.

Bu tesislerde çalışacak kişi sayısı 4323 kişi olacağı gibi, öngörülen nitelikli personel sayısı 300 kişi olacak. Elektrikli Otomobil Üretimi 5 ayrı model şeklinde üretilecek.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar olup, yatırım süresi 30 Ekim 2019 tarihinde başlayıp 13 yıl olacak.

NİTELİKLİ PERSONEL DESTEĞİNİN UYGULANMASI

Nitelikli personel desteği her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt ücretin yirmi katını geçmemek üzere beş yıl süreyle uygulanacak.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER İÇİN DMO ALIM GARANTİSİ

Elektrikli otomobilin üretimi 5 modelde yılda 175 bin adet olacak. Proje bazlı devlet desteği verilecek yatırım için Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak.

Alım garantisi belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet elektrikli otomobil alım garantisi uygulanacak.

VERGİ İNDİRİMİ UYGULANACAK

31 Aralık 2032 tarihine kadar azami 960 bin adet araç için kullanılmak üzere 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nu kapsamında hak edilen yatırıma katkı tutarının yüzde 56,5'ini geçemeyecek.

Bu yatırım kapsamında üretilen araçların ilk iktisabı dolayısıyla ödenen özel tüketim vergisinin, takvim yılının üçer aylık dönemleri itibarıyla bu mükelleflere tamamen, nakden ya da vergi borçlarına mahsuben ödenmesi suretiyle kullandırılabilecek.

Son Güncelleme: 27.12.2019 11:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.