27 Nisan 2019 Cumartesi 17:57
Türkiye’de Çalışmak İsteyen Yabancıların Çalışma İzinleri

Gelişen ve yaygınlaşan iş hayatı ile sermayenin uluslararası boyut kazanarak ülke dışına çıkması insanların bir yandan farklı ülkelerde çalışmasına imkan tanırken diğer yandan bir takım prosedürleri de beraberinde getirmektedir. Ülkemizde çalışmak isteyen yabancıların da çalışma hayatına dahil olması bazı şartlara bağlanmıştır.

6735 Sayılı Uluslararası İş Gücü Kanunu gereğince ülkemizde yabancı uyruklu bir vatandaşın çalıştırılabilmesi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan çalışma izni alınması zorunludur.

Çalışma İzin Başvurusu Nasıl Alınır

Türkiye’de çalışmak isteyen yabancılar kendi uyruğunda bulunan ve yasal olarak ikamet ettikleri ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği’ne giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Çalışma başvurusunda bulunan yabancıların yapılan başvuru neticesinde temsilcilik tarafından kendisine verilecek olan 16 haneli referans numarasını Türkiye’de çalışacağı işveren sahibine bildirmeleri gerekmektedir. İşveren de bu referans numarası ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na e-devlet üzerinden çalışma izni başvurusu yapmak zorundadır.

Bu duruma istisna olarak Türkiye’de en az 6 aydır ikamet izni bulunan ve bu izni halen devam eden yabancılar için ilgili işverenler Türkiye’de e-devlet üzerinden başvuru yapabilir. Yani bu durumun bir üst satırdaki açıklamadan farkı; 6 aylık ikamet izni bulunmayan yabancılar Türkiye dışında ikamet ettikleri ülkeden başvurusunu yaparken, ikamet izni olan yabancıların işverenler aracılığıyla doğrudan Türkiye üzerinden başvurularını yapabilmeleridir.

Yurt Dışından Yapılacak Başvurular

Yabancılar, yurt dışından çalışma izni için başvurularını, uyruğunda bulundukları veya daimi ikamet ettikleri ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine yaparlar. Temsilcilikler, çalışma izin talebine ilişkin olabilecek değerlendirmeleri ile birlikte bu başvuruları doğrudan Bakanlığa iletirler.

Türkiye Cumhuriyeti temsilcilikleri ve Bakanlık, yurt dışından yapılacak çalışma izni başvuruları ile ilgili işlemleri elektronik ortamda yürütür. Yabancının temsilciliğe başvuru tarihini takip eden on işgünü içinde işverence elektronik başvurunun yapılması ve başvuru için istenilen belgelerin Bakanlığa ulaştırılması gerekir.

Yurt İçinden Yapılacak Başvurular

Yurt içinden, sadece en az altı ay süreli ikamet tezkeresi almış ve bu süresi sona ermemiş olan yabancılar veya bunların işverenleri, başvurularını doğrudan Bakanlığa yapabilirler.

(Ek cümle:RG-28/4/2011-27918) Başvuru için istenilen belgelerin yapılan elektronik başvuruyu takip eden altı işgünü içinde Bakanlığa ulaştırılması gerekir. Türkiye’de öğrenim amacıyla verilen ikamet izinleri hariç, herhangi bir sebebe istinaden en az altı ay süreli ikamet izni almış olup da bu izin süresi içerisinde çalışma izni verilmiş yabancılardan, Türkiye’nin dış temsilcilikleri kanalı ile çalışma vizesi alması koşulu aranmaz. Ancak, insan ticaretine konu olan veya olabilecek alanlarda çalışacak yabancılar için altı ay süreyle ikamet etmiş olması konusu dikkate alınmayarak, her defasında dış temsilciliklerimizden çalışma vizesi almaları koşulu aranır. Turistik vize ya da çalışma amacı dışındaki vizelerle veya iki ülke arasındaki vize muafiyeti programı ve diğer vize kolaylıklarından yararlanarak Türkiye’ye gelmiş olan ve ikamet tezkeresi olmayan yabancıların, çalışma izni için yurt içinden başvuruları alınmaz.

(Ek fıkra:RG-21/1/2010-27469) İçişleri Bakanlığınca mülteci veya sığınmacı statüsü verilmiş yabancılardan ikamette süre koşulu aranmaz. Bu statüde bulunanların çalışma izin talepleri değerlendirilirken Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen hususlar dikkate alınmaksızın çalışma izin işlemlerinin en kısa sürede neticelendirilmesi için gerekli tedbirler alınır.

 (Ek fıkra:RG-21/1/2010-27469) Yurtiçinden yapılan çalışma izin başvurularında çalışma izni verilmesi halinde izin belgesinin tebliğ tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almak için emniyet makamlarına başvuruda bulunulması zorunludur. Aksi halde çalışma izni geçerlilik kazanmaz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.