03 Mayıs 2019 Cuma 01:33
Öğretmenler TOKİ’den Müjdeli Bir Haber Bekliyor!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Gaziantep’teki görevli öğretmenlere kira öder gibi ev sahibi olma müjdesini vermişti. Bilindiği üzere, TOKİ ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile hayata geçirilen Güney Şehir Projesi kirada olan öğretmenlerin yüzünü güldürmüştü.

TOKİ bu proje kapsamında kar gütmemesi ve hazine arazisinin TOKİ'ye devredilmesi bu alanda öğretmenlere satılacak konutların kira öder gibi ev sahibi olmanın önünü açacağa benziyor.

Ancak, Türkiye'deki binlerce öğretmen bu imkanın sadece bir kaç ille sınırlı kalmaması gerektiğinin ülke geneline yayılması gerektiğini savunmaktalar.

Türkiye’nin yerleşim yerlerinde hazineye ait binlerce dönüm alanın olduğunun, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kâr gütmemesi durumunda bütün öğretmenlerin kiradan kurtulacağına inanılmakta.

Toplu Konut İdaresinin 2985 sayılı Kanunla tanımlanan/belirlenmiş görevleri şunlardır;

 

Yurt içi ve yurt dışında doğrudan veya iştirakleri aracılığıyla proje geliştirmek; konut, altyapı ve sosyal donatı uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

Konut sektörüyle ilgili şirketler kurmak veya kurulmuş şirketlere iştirak etmek.

 Konut inşaatı ile ilgili sanayii veya bu alanda çalışanları desteklemek.

 Doğal afet meydana gelen bölgelerde gerek görüldüğü takdirde konut ve sosyal donatıları, altyapıları ile birlikte inşa etmek, teşvik etmek ve desteklemek.

Bakanlıkların talebi ve bağlı bulunduğu Bakanın onayı halinde talep konusu proje ve uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

 İdareye kaynak sağlanmasını teminen kar amaçlı projelerle uygulamalar yapmak veya yaptırmak.

 Devlet garantili veya garantisiz iç ve dış tahviller ile her türlü menkul kıymetler çıkarmak.

 Ferdi ve toplu konut kredisi vermek, köy mimarisinin geliştirilmesine, gecekondu alanlarının dönüşümüne, tarihi doku ve yöresel mimarinin korunup yenilenmesine yönelik projeleri kredilendirmek ve gerektiğinde tüm bu kredilerde faiz sübvansiyonu yapmak.

 Yurt dışından, görev alanıyla ilgili harcamalarda kullanılmak üzere Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü üzerine kredi almaya karar vermek.

 Konutların finansmanı için bankaların iştirakini sağlayacak tedbirleri almak, bu amaçla gerektiğinde bankalara kredi vermek, bu hükmün uygulanmasına ilişkin usulleri tespit etmek.

 Gerektiğinde her çeşit araştırma, proje ve taahhüt işlemlerinin sözleşmeyle yaptırılmasını temin etmek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.