Kamu Personeli
Kamu Personeli
02 Mayıs 2019 Perşembe 13:55
Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Ev hanımları gelecekte herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak adına kendilerini maaşa bağlamak adına sürekli bir arayış içindeler. Artık kralbet isteyen ev hanımları emekli olabilecekler. Ev hanımlarının emeklilikle ilgili merak ettiği tüm soruların cevapları haberimizde yer alıyor.

Bilindiği üzere ülkemizde emekli olabilmek için bir takım şartlar gerekmekte. Ev hanımları da bu şartları yerine getirmeleri durumunda isterlerse isteğe bağlı sigorta primlerini ödeyerek emekli olabilmektedirler.

1 Temmuz 2010 tarih ve 27628 sayılı isteğe bağlı sigorta işlemleri hakkındaki Resmi Gazete tebliğinde İsteğe bağlı sigortalı olma şartları şu şekilde ifade edilmiştir.

 İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinden doğan haklar saklı kalmak kaydıyla, Türkiye’de yasal olarak ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarından;

a) 18 yaşını doldurmuş olmak,

b) Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

c) Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,

ç) İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle Kuruma başvuruda bulunmak şartları aranır.

 İsteğe Bağlı Sigortalılığın Başlangıcı

 İsteğe bağlı sigortalılık, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesinin veya talep dilekçesinin Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlar. Adi posta veya kargo ile gönderilen veya Kuruma doğrudan verilen bildirgenin Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarih, taahhütlü, iadeli taahhütlü veya acele posta servisi olarak gönderilenlerde ise postaya verildiği tarih, başvuru tarihi olarak kabul edilir.

İsteğe bağlı sigortalılığın başladığı tarihten itibaren, aynı zamanda 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesine göre sigortalı olmayı gerektirecek çalışması bulunduğu tespit edilenlerin isteğe bağlı sigortalılıkları, 5510 sayılı Kanuna tabi sigortalılıklarının sona erdiği tarihi takip eden günden başlatılır. Bunların zorunlu sigortalılıkla çakışan sürede isteğe bağlı sigorta primi ödenmişse, bu süreye ilişkin ödedikleri isteğe bağlı sigorta primleri talepleri halinde ilgililere iade veya doğacak borçlarına mahsup edilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Pirimi Hesaplanması

Herhangi bir tutar tercihinde bulunmayanlar asgari ücret üzerinden prim alınır. Aynı şekilde sigortalı isterse prim tutarını kendisi de belirleye bilmektedir. Aylık prim tutarı, beyan edilen prime esas kazancın yüzde 32 oranında olduğu da unutulmamalıdır.

Kamu Personeliyim

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.