Ege Yılmaz
Ege Yılmaz
29 Mart 2019 Cuma 22:27
Danıştay’ın Eş Durumu Tayin Kararı

Bilindiği üzere özür grubu tayin istemleri aile birliği, sağlık ve can güvenliği olarak üç farklı şekilde yılda iki kez gerçekleştiriliyor. Özellikle birçok genç öğretmenin her yıl yaşadığı aile birliği yani eş durumu tayin istemleri öğretmenin tayin istediği şehirde norm olmaması veya norm olsa bile henüz yeni öğretmen olduğundan hizmet puanın yetmemesi sebebiyle gerçekleşmiyordu.

Aynı durumu 2012 ağustos özür grubu tayininde hizmet puanı yetersizliği ile yaşayan bir öğretmen eşinin görev yaptığı Ankara’ya sınıf değişikliği yoluyla memur olarak atandı. Ardından 2013 yılında yine özür grubu döneminde Ankara’ya kendi branşında başvuru yaptı ancak yine hizmet puanı yetersizliğinden yerleşemedi. Wonodds Bunun üzerine öğretmen konuyu yargıya taşıdı ancak Ankara 1. İdare Mahkemesi davanın reddine karar verdi. Bunun üzerine öğretmen konuyu Danıştay’a taşıdı ve süreç sonunda Danıştay aldığı kararla bundan sonraki özür grubu tayinlerinde aile birliği mazereti ile tayin isteyecek öğretmenlere müjde vermiş oldu.

Danıştay’ın aldığı karara göre aile birliği mazeretinde öğrenim ve uzmanlığın yer değiştirme suretiyle atamalarda göz önünde bulundurulması gereken temel ilkelerden olduğu ortadadır. Kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanılacak bir biçimde çalıştırılmalarının kamu yararına daha uygun düştüğü ve kamu hizmetinden beklenen faydanın da bu sayede arttığı anlaşılmaktadır. Kamu görevlilerinin, gördüğü eğitime uygun alanda çalışması sayesinde maddi ve manevi varlığının gelişmesini daha iyi tamamlayabileceği, toplumun temeli olan ailenin korunması ve refahı için Devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınması Anayasal bir yükümlülük olduğu hususları birlikte dikkate alınmalıdır. Bu durumda davacının eş mazeretine dayalı olarak yaptığı atanma isteminin 'hizmet puanının yeterli olmaması' nedeniyle reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık, davanın reddi yolunda hüküm kuran Ankara 1. İdare Mahkemesi kararında yasal isabet bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, davacının temyiz isteminin kabulüyle, Ankara 1. İdare Mahkemesi'nce verilen kararın bozulmasına, yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın adı geçen mahkemeye gönderilmesine karar verilmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.