Ege Yılmaz
Ege Yılmaz
02 Nisan 2019 Salı 11:52
Bugün 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, kamuoyunun otizme dikkat çekmek için başlatılan ve tüm dünyada büyük ilgi gören Mavi Işık Yak Kampanyası’nın (Light It Up Blue) 2009 yılından beri Türkiye elçiliğini yapan Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye’de sembolik binalar Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD ) üyelerinin katkılarıyla mavi ışıkla aydınlatılacak, insanlar mavi giyecek ve sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar vererek otizmin farkında, onların her zaman yanında olduklarını ifade edecekler. Peki otizm nedir? Nasıl fark edilir?

Otizm Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılmaktadır

Otizme neyin neden olduğu bilinmemekle beraber genetik temelli olduğuna dair bazı bulgular vardır. Ancak hangi gen veya genlerin sorumlu olduğu henüz bulunamamıştır. Çevresel faktörlerin de otizme yol açabildiğine dair görüşler vardır. Hem genetik temellerin hem de çevresel faktörlerin etkileri üzerine çok sayıda araştırma halen yapılmaktadır.

Otizmin ailenin çocuğunu yetiştirme durumu ile ya da ailenin ekonomik durumuyla hiçbir bağlantısı yoktur; bu sebeple otizme dünyanın birçok yerinde, farkı yaşam koşullarında ve ailede rastlanmaktadır.

Erken Teşhis Belirtileri Nedir?

1-Başkalarıyla göz teması kurmuyorsa,

2-İsmini söylediğinizde bakmıyorsa,

3-Söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa,

4-Parmağıyla ile istediği şeyi göstermiyorsa,

5-Oyuncaklarla oynamayı bilmiyorsa,

6-Akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa,

7-Bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa,

8-Konuşmada akranlarının gerisinde kalmışsa,

9-Sallanmak, çırpınmak gibi garip hareketleri varsa,

10-Aşırı hareketli, hep kendi bildiğince davranıyorsa,

11-Gözleri bir şeye takılıp kalıyorsa,

12-Bazı eşyaları döndürmek, sıraya dizmek gibi sıra dışı hareketler yapıyorsa,

13-Günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki veriyorsa,

Otizm açısından bir profesyonel tarafından değerlendirilmesi gerekir. Otizm de erken tanı çok önemlidir. Doğru bir şekilde teşhisi konulup belirlenen program dahilinde eğitim alan otizmli çocukların yüzde ellisinde karşılaşılan otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmektedir. Hatta erken teşhis edilip başarılı eğitim programlarından geçtikten sonra bazı çocukların ergenlik çağına geldiklerinde yaşıtlarından hiçbir farkı kalmamaktadır.

Otizm Tanısı İçin Kime Başvurulur?

Otizmin tanısı için başvurulacak kişiler, otizm rahatsızlığının uzmanı olan doktorlardır. Otizm spektrumlu çocuklar görünümlü itibariyle diğer çocuklardan Sahabet ayırt edilemezler; çünkü duş görünüşleri değil davranışları farklıdır. Otizmin tanısı, uzmanlar tarafından çocuğun izlenmesi, gerekli gelişim testlerinin yapılması ve anne-babalara çocuğun davranışları ve gelişimi ile ilgili görüşmesi ile konur. Otizmin tanısı 12 aylıktan itibaren konabilir. Anne-babaların çocukların davranışlarında farklılık gördükleri takdirde hemen bir uzmana danışmaları çok önemlidir zira bu rahatsızlıkta erken tanının önemi büyüktür. Çeşitli eğitim programları ile büyük yol alınabilir.

Türkiye’de otizm spektrumun kesin tanısını koyabilecek kişiler çocuk ruh hastalıkları uzmanları ve çocuk nörologlarıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.