DOLAR 28,9403 0.05%
EURO 31,4669 -0.01%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 1145242-0,03%
İstanbul
10°

HAFİF YAĞMUR

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Açık Öğretim Lisesi Kayıtlarında Son Hafta

Açık Öğretim Lisesi Kayıtlarında Son Hafta

ABONE OL
22 Ocak 2020 15:05
Açık Öğretim Lisesi Kayıtlarında Son Hafta
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği üzere, Açık Öğretim Lisesi 2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı II. Dönem İlk Kayıt Başvuru Tarihleri 6 Ocak’ta başlamıştı. 31 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek olan II. Dönem İlk Kayıt işlemleri İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilecektir.
 

İLK KAYIT SINAV ÜCRETİ

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci, sınava girmek istediği her dönem için “Sınav Ücretini” ödemek zorundadır. 2020 yılında, bir dönem için İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak; 30 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 10 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 10 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Ücreti), 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza etmeleri gerekmekte.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

– Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık veya 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar,

– Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi almış olanlardan denkliği 19/07/2010 ve daha önceki tarihte düzenlenmiş olanlar başvurabilir. (Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20/07/2010 tarih ve 76 sayılı kararı ile ülkemizde alanlı sistem kalktı.)

– İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,

– Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,

– Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar,
 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET ŞARTLARI

• Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması, 

• Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması, 

• Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması, 

• Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir.

SINAV ŞEKLİ VE TARİHİ

Açık Öğretim Lisesi sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda merkezi sistemle, çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

-Her dersten 20 soru sorulmaktadır.

-Her soru 4 seçeneklidir.

-Her doğru cevabın değeri 5 puandır.

-Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez (götürmez).

-Sınavların değerlendirilmesi Açık Öğretim Lisesi yönetmeliğine göre yapılır.
 

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.