Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon ve Dolar Tahmini

ABONE OL
18 Ekim 2019 23:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası gerek yatırımcıların gerekse piyasaların ve kamuoyunun merakla beklediği Ekim ayı beklenti anketini açıkladı. Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 67 katılımcı ile gerçekleştirilen ankette sene sonunda hedeflenen dolar ve enflasyon oranlarında değişikliğe gidildi. Merkez Bankası dolar ve enflasyon tahminini içeren söz konusu beklenti anketine göre yıl sonu dolar tahminini 6 TL’den 6.05 TL’ye çıkarırken, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13,96’dan yüzde 12,69 seviyesine indirdi.

Cari Açık ve Büyüme Beklentisi

Merkez Bankasının yayınladığı beklenti anketinde dolar ve enflasyonun yanı sıra büyüme rakamları le cari işlemler açığı beklentisi de yer aldı. Buna göre bir önceki anket döneminde yüzde 0,01 olan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) beklentisi bu anket döneminde yüzde 0,09 oldu. Bu oran 2020 yılı büyüme beklentisi için sırasıyla yüzde 2,6 ve yüzde 3,0 olarak gerçekleşti.

Cari işlemler açığı beklentisinde bir önceki anket döneminde 5,9 milyar dolar olan cari işlemler açığı son anket döneminde göre 0,9 milyar olarak gerçekleşti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.