Fitch Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı

ABONE OL
4 Mayıs 2019 10:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fitch Ratings tarafından yayınlanan raporda Türkiye’nin kredi notu BB olarak teyit edilirken, not görünümü “Negatif” olarak teyit edildi. Fitch değerlendirmesine göre bu seviye yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında bulunmakta.

Fitch tarafından yapılan açıklamada “kredi notu ve görünümünün zayıf dış finansmanı, büyük çaplı dış finansman ihtiyacını işaret ettiği, düşük seviyedeki uluslararası rezervleri, yüksek net dış borcu, yüksek enflasyonu, ekonomik volatiliteyi ve siyasi ve jeopolitik riskleri yansıttığı” ifadelerine yer verildi.

Kredi Notu Hakkında Kısa Bilgiler

Kredi notu, bir borçlunun borcunu geri ödeyebilme kapasitesini, ya da başka bir açıdan borcunu geri ödeyememe riskini gösterir. Kredi notunun yüksek olması, borçlunun güvenilir olduğunu, borcun tahsilinde sorun yaşanma riskinin düşük olduğunu gösterir. Not düştükçe borçlu riskli hale gelir. Bu nedenle yüksek notlu borçluların daha düşük faizle, düşük notluların ise daha yüksek faizle borçlanması beklenir.

Fitch Ratings tarafından geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’nin kredi notu BB+’dan BB seviyesine indirilirken, 15 Aralık’ta yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’nin kredi notunda herhangi bir değişikliğie gidilmemişti.

               

                              

                              

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.