Birleşik Krallık İle Sağlık Alanında İş Birliği İmzalandı

ABONE OL
6 Kasım 2019 12:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki ülke arasında sağlık alanında mutabakat zaptı imzalanmak üzere Birleşik Krallık Türkiye Ticaret Elçisi LordRobinJanvrin ve beraberindeki heyeti kabul eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, görüşme sonrası iki ülke arasında sağlık alanında mutabakat zaptı imzalandı.

Mutabakat zaptı imzalanmasıyla beraber bir açıklama yapan Bakan Koca şu ifadeleri kullandı.

Sağlık alanındaki iş birliğini de “kazan kazan” temelinde artırmak amacıyla çalışmalara devam ettiklerini belirten Koca, “Birleşik Krallık an itibarıyla ülkemizin Avrupa’ya yaptığı ihracatta ikinci sırada olan bir müttefikimizdir. Yaklaşık bir yıl önce Bakanlığımda misafir ettiğim LordJanvrin ile görüşmemizde ele alınan konuların teknik heyetlerimizce mutabakat zaptına dönüştürülerek imza aşamasına getirilmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Söz konusu mutabakat zaptı ile şubat 2020’de İstanbul’da gerçekleştirmeyi planladıkları Türkiye- Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu’nun da temellerini attıklarını dile getiren Fahrettin Koca, “Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu ile tıbbi cihazlar, ilaçlar, aşı alanlarında iş birliği, sağlık yatırımları projelerine ilişkin bilgi ve tecrübe paylaşımı, karşılıklı sağlık turizmi imkanlarının artırılması, yatırım ve ticari faaliyet önündeki varsa sorunların tespit edilerek katılımcılar arasındaki ticari faaliyetlerin geliştirilmesi hedeflenmektedir” bilgisini verdi.

LordJanvrin ise Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin önem kazandığı bir dönemde olunduğuna işaret ederek, bu mutabakat ile sağlık sektöründe iki ülkenin vatandaşlarının yararına çok büyük kazanımlar sağlanacağını belirtti.

Türkiye ile Birleşik Krallık Arasında Sağlık Alanında Atılan İmzalar;

Sağlık Bakanlığı ile Birleşik Krallık Hükümeti Uluslararası Ticaret Departmanı arasındaki mutabakat zaptını Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe ile Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi DominickChilcott imzaladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.