DOLAR 32,8361 0.07%
EURO 35,1564 -0.17%
ALTIN 2.463,10-1,06
BITCOIN 2100104-1,17%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MediaMarktSaturn CEO’su Dr Karsten Wildberger: “Sürdürülebilirlik DNA’mızın ayrılmaz bir parçası”

ABONE OL
5 Haziran 2024 11:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MediaMarktSaturn’ün bağlı olduğu CECONOMY, 2032/33 mali yılına kadar, kendi ticari faaliyetlerindeki direkt ve dolaylı CO2 emisyonlarını yüzde 58,8, kıymet zincirinin bazı bölümlerindeki CO2 emisyonlarını ise yüzde 32,5 oranında azaltacak.

Ayrıca şirket, 2027/28 mali yılına kadar tedarikçilerinin yüzde 74’ünün Paris Anlaşması doğrultusunda bilim temelli hedeflere uyum sağlamasını taahhüt ediyor.MediaMarktSaturn’ün bağlı olduğu CECONOMY AG (“CECONOMY”) için sürdürülebilirlik münakaşaya açık olmayan bir mevzu. Bu nedenle şirket, bağımsız Bilim Temelli Hedefler Girişimi (SBTi) tarafınca bilime dayalı ve iddialı olduğu teyit edilen iklim hedefleri belirledi. CECONOMY ve MediaMarktSaturn CEO’su Dr Karsten Wildberger: “Sürdürülebilirlik DNA’mızın ayrılmaz bir parçası ve buna nazaran değerlendirmek istiyoruz. Bu onay ile SBTi iddialı sürdürülebilirlik hedeflerimizi kabul etmiş oldu. Avrupa’nın en büyük elektronik perakendecisi olarak, iş uygulamalarımızı devamlı optimize ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik ederek ve çevre dostu ürün ve hizmetler için yenilikçi teknolojiler geliştirerek öncülük etmek ve emisyonların azaltılmasına belirleyici bir katkıda bulunmak istiyoruz” açıklamalarında bulunmuş oldu.Bilime Dayalı Hedefler girişimi, şirketleri iklim bilimi ve Paris Anlaşması’nın hedefleriyle uyumlu emisyon azaltma hedefleri belirleme mevzusunda desteklemek amacıyla 2015 senesinde hayata geçirildi. SBTi, şirketlerin kendi emisyon hedeflerini uzmanlardan oluşan bir ekip vesilesiyle bağımsız olarak değerlendirmelerini ve doğrulamalarını sağlıyor.SBTi, CECONOMY’nin iddialı iklim hedeflerini doğrulamış bulunuyor:

  • CECONOMY, mutlak Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını (direkt ve dolaylı sera gazı emisyonları) 2018/19 baz yılından başlayarak 2032/33 mali yılına kadar yüzde 58,8 oranında azaltmayı taahhüt ediyor.
  • CECONOMY, 2021/22 temel yılından başlayarak 2032/33 mali yılına kadar kendi markalarının kategori 4 (nakliye ve dağıtım) ve kategori 1 ve 11 (satın alınan mal ve hizmetler ve satılan ürünlerin kullanımı) mutlak Kapsam 3 emisyonlarını yüzde 32,5 oranında azaltmayı taahhüt ediyor.  
  • CECONOMY, 2027/28 mali yılına kadar tedarikçilerinin yüzde 74’ünün (satın alınan mal ve hizmetler alanındaki satışlar açısından ölçülen) Paris Anlaşması doğrultusunda kendi bilime dayalı hedeflerini takip etmelerini sağlamayı taahhüt ediyor.

CECONOMY, iklim etkisiz iş uygulamaları mevzusunda çaba gösteriyor. Şirket, mesela bina otomasyonu ve kendi ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme teknolojisinin optimizasyonunun yanı sıra mağazalarında büyük seviyede LED aydınlatmaya geçerek ve yeşil elektrik satın alarak kendi ticari faaliyetlerinin CO2 ayak izini azaltıyor. Grup ek olarak müşterilerinin doğru sürdürülebilir ürünleri seçip kullanmalarına ve böylece daha azca enerji tüketmelerine de destek oluyor.CECONOMY, 2021 yılından bu yana Avrupa İklim Paktı’nın Sürdürülebilir Tüketim Taahhüdü’nü gönüllü olarak destekleyen Avrupa’daki ilk perakende şirketlerinden biri oldu. Girişim, şirketleri ileriye dönük iklim koruma önlemlerini tanımlamaya motive etmeyi amaçlıyor.Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.