DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21107151,84%
İstanbul
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DemirDöküm, Akademik Eğitimlerle Müşteri Memnuniyetini Şekillendiriyor

ABONE OL
4 Nisan 2024 11:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DemirDöküm, Türkiye genelindeki satın alan memnuniyetini mükemmelleştirme hedefi doğrultusunda Sabancı Üniversitesi EDU iş birliği ile sürdürdüğü DemirDöküm Akademi ve “Müşterinin Yıldızları” programıyla iş ortaklarını geleceğe hazırlıyor.

DemirDöküm, Türkiye genelindeki satın alan memnuniyetini mükemmelleştirme hedefi doğrultusunda Sabancı Üniversitesi EDU iş birliği ile sürdürdüğü DemirDöküm Akademi ve “Müşterinin Yıldızları” programıyla iş ortaklarını geleceğe hazırlıyor.

Müşteri memnuniyetinin DemirDöküm’ün DNA’sında yer aldığını belirten Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Atan; “İş ortaklarımızın müşterilerimize en üstün deneyimi sunmalarını desteklemek, değişik alanlarda yetkinliklerini çoğaltmak, bizi hedeflerimize bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, satın alan memnuniyetini mükemmelleştirme hedefi doğrultusunda DemirDöküm Akademi ve “Müşterinin Yıldızları” programı ile iş ortaklarını geleceğe hazırlıyor. 2018 senesinde Sabancı Üniversitesi EDU iş birliğiyle hayata geçirilen DemirDöküm Akademi ve derhal arkasından hayata geçirilen “Müşterinin Yıldızları” programı ile şirket, bir taraftan iş ortaklarını geleceğe hazırlarken öteki taraftan “Müşteri Deneyimi” ve “Müşteri Memnuniyeti” alanındaki mühim hedeflere süratli adımlarla aşama kaydediyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ÖZGÜN BİR PROGRAM

DemirDöküm Akademi, her yıl değişik bir konseptte meydana gelen eğitimlerle iş ortaklarının hizmet, satış ve pazarlama yetkinliklerini geliştiriyor. Yetkinlik geliştirmenin yanı sıra DemirDöküm Akademi, sevinç ölçümleri ile bu yetkinliklerin uygulanabilirliğini de izliyor. Müşteri deneyiminde üstün performans sergileyen DemirDöküm iş ortakları ise “Müşterinin Yıldızları” programı ile ödüllendiriliyor.

Müşteri memnuniyetinin DemirDöküm’ün DNA’sında yer edinen değişmez bir kıymet bulunduğunu belirten Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Atan, “İş ortaklarımızın müşterilerimize en üstün deneyimi sunmalarını desteklemek için DemirDöküm Akademi ve Müşterinin Yıldızları programlarını geliştirdik. Bu programlar yardımıyla, iş ortaklarımızın yetkinliklerini artırıyor, performanslarını ölçüyoruz ve başarılarını ödüllendiriyoruz. İş ortaklarımızın müşterilerimize en üstün deneyimi sunmalarını desteklemek, değişik alanlarda yetkinliklerini çoğaltmak, bizi hedeflerimize bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.

“MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ BÜTÜNSEL BİR SİSTEM BAKIŞ AÇISI”

Sektördeki ilk ve tek üniversite iş birliği olan DemirDöküm Akademi’nin geride bıraktığı 6 senelik sürecini değerlendiren Ufuk Atan, “Kurulduğumuz 1954’ten günümüze kullanıcılarımızla olan itimat ilişkimiz ve duygusal bağımızın devamlılığı satın alan memnuniyetinden geçiyor. DemirDöküm olarak satın alan memnuniyetini bütünsel ve sürdürebilir bir sistem görüş açısı ile ele alıyoruz. Bugüne kadar DemirDöküm Akademi ve Müşterinin Yıldızları programı ile mühim bir yol kat ettik. Önümüzdeki süreçte gelişim alanlarını devamlı gözden geçirerek, inovatif çözümler üretmeye ve sektörde öncü rolümüzü sürdürmeye devam edeceğiz. Kullanıcılarımızın değişen gerekseme ve beklentilerine en süratli şekilde cevap vererek, onlara özgü çözümler üreten ve daima kalplerinde yer edinen bir marka olmayı sürdüreceğiz” açıklamasını yapmış oldu.

İHTİYACA ÖZEL EĞİTİM KURGULANIYOR

Bugüne kadar 1.500’den fazla iş ortağının DemirDöküm Akademi’ye katıldığını belirten Atan şöyleki konuştu: “İş ortaklarımız 15 değişik başlıkta, 600 saat derslik ve 685 saat sanal eğitim aldı. Eğitimleri her yıl üzerine koyarak zenginleştiriyoruz. Tüm eğitimleri DemirDöküm markasına ve paydaşlarının gereksinimlerine hususi olarak geliştiriyoruz. İçerik ve eğitim sistemlerini koşullara ve ihtiyaçlara nazaran oldukca süratli uyarlama kabiliyetine sahibiz. Mesela pandemi döneminde 1 ay benzer biçimde kısa bir sürede tüm eğitim sistemlerini online sınıflara taşıdık. Şu an eğitimlerimiz ağırlıklı karşı karşıya olmak suretiyle hibrit olarak devam ediyor. 2024 ve sonrasında da satın alan memnuniyeti alanındaki yatırımlarımızı artırarak devam ettirmeyi ve bu alandaki öncülüğümüzü sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.