DOLAR 20,1001 0.65%
EURO 21,6039 0.95%
ALTIN 1.257,860,65
BITCOIN 5602973,36%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

28 MAYIS 2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI
EYT Kanun Teklifi TBMM’de kabul edildi

EYT Kanun Teklifi TBMM’de kabul edildi

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. Teklifin emeklilik ile ilgili hükümleri, TBMM’ye sunulan haliyle yasalaştı. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar, yaşa bakılmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi koşulunu yerine getirerek emekli olabilecekler

ABONE OL
2 Mart 2023 09:51
EYT Kanun Teklifi TBMM’de kabul edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen zelzele sebebiyle çalışmalarına üç hafta ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi, ara sonrasındaki ilk çalışma gününde emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasa teklifini görüştü. Teklifin emeklilik ile ilgili hükümleri, TBMM’ye sunulan haliyle aynen kabul edildi.

Kanun, Cumhurbaşkanı tarafınca onaylandıktan sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasını takiben koşulları tamamlamış EYT’liler emeklilik dilekçesi verebilecekler.

HANGİ EYT’LİLER HEMEN EMEKLİ OLABİLECEK?

TBMM’de kabul edilen kanun ile 8 Eylül 1999 tarihinden ilkin sigortalı çalışmaya başlayanların emekliliğinde yaş koşulu kaldırıldı. Söz mevzusu tarihten ilkin çalışmaya başlayanlardan, yaş dışındaki koşulları sağlayanlar derhal emekli olabilecekler. EYT’li SSK’lılarda 5000 – 5975 prim günü ve hanımlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi aranacak. BAĞ-KUR’lu ve Emekli Sandığı’na doğal olarak erkekler 9000, hanımefendiler 7200 prim gününü tamamlayarak emekliliğe hak kazanacaklar.

Sigortalı çalışmaya başlama evveliyatına gore, EYT’li SSK’lıların emeklilik için lüzumlu prim gün sayıları şöyleki:


MARTTA DİLEKÇE 1 NİSAN’DAN İTİBAREN AYLIK

Kanunun Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren, koşulları yerine getirmiş olan EYT’liler emeklilik dilekçesi verebilecekler. Dilekçeyi mart ayının herhangi bir gününde verenlerin emekli aylıkları, 1 Nisan’dan geçerli olmak suretiyle bağlanacak. Dilekçeyi ayın 1’inde yada 31’inde vermek fark etmeyecek.

4A (SSK) statüsünde çalışanlar ilkin işyerinden ayrılıp sonrasında emeklilik dilekçesi verecekler. 4C (Emekli Sandığı) kapsamındaki kişiler ise çalışmış oldukları kurumdan emekliye sevk onayı aldıktan sonrasında emekli olabilecekler.

Koşulları yerine getirmemiş EYT’lilere ise koşulları tamamladıkları tarihten itibaren emeklilik dilekçesi verdiklerinde, dilekçe tarihini izleyen ay başından itibaren aylıkları bağlanacak.

AYLIKLARIN İLK ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), normal yıllarda emekli aylığı başvurularını iki hafta içinde sonuçlandırıyor. Aynı anda yüz binlerce EYT’linin emeklilik başvurusunda bulunacak olması sebebiyle bu yıl araştırmaların vakit alması, bundan dolayı ilk aylık ödemesinde gecikmeler yaşanması olası görünüyor. Bununla beraber, ilk aylık ödemesi ne vakit yapılırsa yapılsın 1 Nisan’dan geçerli olmak suretiyle toplu ödeme yapılacak. Hak kaybı olmayacak. Mart ayında dilekçe veren EYT’liler, nisan ayındaki Ramazan Bayramı dolayısıyla 1.100 lira tutarındaki ikramiyeyi de alacaklar.

BAŞVURULAR E-DEVLET’E

Sosyal Güvenlik Kurumu uzun süredir EYT kanunu için hazırlıklarını sürdürüyor. Yıl başından ilkin borçlanmalarda olduğu şeklinde toplumsal güvenlik merkezleri önünde yığılmalar yaşanmaması için EYT’lilerin emeklilik dilekçelerini e-Devlet üstünden yapabilmeleri amacıyla lüzumlu altyapı hazırlandı. EYT’liler, toplumsal güvenlik merkezlerine gitmeden emeklilik başvurularını yapabilecekleri şeklinde, emeklilik ile ilgili tüm işlemleri de buradan takip edebilecekler.

ON GÜNLÜK SÜRE 30 GÜNE ÇIKARTILDI

Kanuna gore, emekli olduktan sonrasında aynı işyerinde çalışmaya devam eden EYT’liler için toplumsal güvenlik destek primi işveren payında 5 puan indirim yapılacak. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen önerge uyarınca, 5 puanlık prim indirimi uygulanabilmesi için emekli olduktan sonrasında ayni işyerinde işe adım atmak için tanınan on günlük süre 30 güne çıkartıldı. Buna gore, emekli olduktan sonrasında aynı işyerinde çalışmak isteyen EYT’lilerin, işten ayrıldıkları tarihten itibaren 30 gün içinde tekrardan çalışmaya başlaması halinde toplumsal güvenlik destek primi işveren payında 5 puan indirim uygulanacak. Beş puanlık prim indirimi, işçi işten ayrılıncaya kadar devam edecek. Başka işyerinde çalışan emekli EYT’liler için prim indirimi yapılmayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.